Jak může Apple připravit iCloud pro podniky?

V souvislosti s chystanou novou verzí operačního systému pro počítače se objevilo mnoho informací o tom, v čem se bude lišit. Jednou z důležitých vlastností je těsnější spojení se službou iCloud.

Jak může Apple připravit iCloud pro podniky?


Služba iCloud slouží k jednoduché automatické synchronizaci souborů, aplikací a nastavení. Pro podniky takto koncipovaná cloudová služba nezajímavá, protože se týká jednotlivých zákazníků a nenabízí v podstatě žádné možnosti pro podnikové uživatele. Hlavní konkurenti Applu – Google a Microsoft – nabízejí i podnikovou verzi svých cloudových služeb. Například SkyDrive Microsoftu nabízí prostor pro sdílení souborů, kde mohou spolupracovníci sdílet dokumenty a tabulky. Mnohem propracovanější jsou Aplikace Google pro podniky, které umožňují editaci dokumentů online, poskytují propracovaný webmail včetně sdílení kontaktů i prostor pro jednodušší webové prezentace.


Oproti tomu iCloud v současnosti umožňuje jednoduché sdílení souborů mezi jednotlivými zařízeními, nenabízí ale žádnou možnost sdílení, protože je propojena s jediným uživatelem. Co by měl Apple udělat, aby zaujal firemní zákazníky?


Firemní účty

Všechny účty online využívají identifikátor „Apple ID“, který je spojen s jednou konkrétní osobou. V současnosti neexistuje žádná možnost správy těchto identifikátorů. Apple by proto měl vymyslet a nasadit mechanismus, který by měl umožnit hromadnou správu i zakládání Apple ID v rámci jednoho podniku pro všechny zaměstnance.


Podpora vlastních domén

Aplikace Google umožňují firmě použít pro přístup ke službám Google její vlastní doménu. Podobnou možnost by měl nabízet i iCloud. Email, plánovací kalendáře, kontakty i soubory by měly být přístupné i z adres v rámci firemní domény.
SdíleníiCloud nabízí možnost synchronizace mezi jednotlivými zařízeními a umožňuje přístup k některým datům i prostřednictvím webového prohlížeče. Sdílení souborů je pro podniky důležité a iCloud by je měl zvládnout. Stejně jako společný adresář a vzájemná komunikace mezi zaměstnanci v rámci podniku, které pomohou odstranit duplicity a neustálé přeposílání e-mailových příloh a soustředí data do jednoho logického místa.


Úložiště dat

Společně sdílený prostor pro data je další způsob, jak odstranit duplicity a nekonzistence v souborech. Pokud mají pracovníci přístup všichni k jedné kopii souboru, mohou se spolehnout na to, že pracují se stále aktuálními daty. Toto úložiště se samozřejmě nehodí pro všechny soubory, ale pro sdílení dokumentů a dalších dat v rámci jednoho oddělení nebo celého podniku je společné datové úložiště velmi vhodným řešením.


Privátní iCloud

Apple by se měl inspirovat u konkurence a připravit softwarovou (podle okolností i hardwarovou) aplikaci, která by umožnila vytvořit privátní iCloud v rámci podniku s využitím vlastních zařízení. Společnosti by tak mohly uchovávat citlivá data ve vlastních prostorách a nesvěřovat je veřejně přístupné službě.
Pokud to myslí Apple s průnikem na podnikový trh vážně, měl by se nad těmito otázkami pořádně zamyslet a příslušné služby připravit co nejrychleji.

Úvodní foto: © Apple


Komentáře