Japonský robot na hledání věcí

Na ukázku svých schopností dostal robot pokyn najít hodinky; odpověděl, že jsou na stole pana Tanaky a dotyčného k nim dovedl.

Japonský robot na hledání věcí


Japonští výzkumníci z firmy Hitachi představili prototyp robota jménem EMIEW2. Je navržen jako pomocník, který bude člověku hledat ztracené a založené věci.
Robot má humanoidní vzhled a velikost asi 6letého dítěte. Nohy končí podvozky, pohybuje se na kolečkách. Na současném barevném provedení převládá červená a bílá. Emiew má v aktuální verzi 2 černé oči a je navržen údajně s inspirací v Hello Kitty (což však nemá být dítě, leč kultovní kreslená postavička kočky).
Společnost Hitachi na vývoji tohoto robota Emiew pracuje již od roku 2005. Dvě kamery kombinované s informacemi z podpůrných systémů by robotovi měly dát dost inteligence pro rozpoznávání běžných předmětů i lidských tváří. Při demonstraci svých možností dokázal třeba identifikovat digitální fotoaparát. Systém pracuje tak, že robot si vytváří databázi podle obrázků nalezených na Internetu a s těmi pak porovnává snímané předměty (do úvahy bere barvu i tvar). Rozumí slovům označujícím příslušný typ věcí.
Robot dokáže komunikovat také s dalšími kamerovými systémy v místnosti. Instrukce přijímá lidským hlasem a stejně tak odpovídá. Pohybuje se jen tak rychle, že mu člověk může jít v patách nebo ho sledovat. Na ukázku svých schopností dostal pokyn najít hodinky; odpověděl, že jsou na stole pana Tanaky a dotyčného k nim dovedl.
Robot váží asi 14 kg a technologie používané pro řízení kol by mu měla umožňovat hladký pohyb. Pohybujícím se lidem se robot vyhýbá, nicméně ani případný střet není vzhledem k jeho velikosti nijak nebezpečný.
Zatím se neplánuje uvedení robota na komerčním základě. Autoři projektu pokládají za jeho budoucí hlavní využití nemocnice, domovy pro seniory, ale Emiew by v první fázi mohl dobře fungovat také jako atrakce, která láká např. zákazníky do obchodů. A nakonec třeba přijde čas, kdy podobný pomocník bude běžný i v domácnostech...

Zdroj: News Daily

Video na YouTube

Úvodní obrázek: Ilustrační

Úvodní foto: © Kirsty Pargeter - Fotolia.com


Komentáře