Kapacitu disků umožní zdvojnásobit nanotechnologie

Nanotechnologický objev ve výzkumných laboratořích HGST může vést k zvýšení hustoty záznamu na pevných discích.

Kapacitu disků umožní zdvojnásobit nanotechnologie


Společnost Western Digital oznámila, že se jí podařilo dosáhnout průlomu v oblasti nanotechnologií, který umožní zdvojnásobit ukládací kapacitu na pevných discích. K objevu došlo v laboratoři HGST, která pracuje na nanotechnických technologiích. Nový postup umožňuje tisknout vzor na tenký film ploten pevných disků, který slouží k ukládání dat. Podařilo se překonat potíže spojené s fotolitografií, technologií, která se používá při vytváření polovodičových obvodů. Současný vývoj menších a menších obvodů probíhá mimo jiné na bázi používání kratších a kratší vlnových délek.

Objev umožní zdvojnásobit bitovou hustotu současných pevných disků. Pomocí nanolitografie byly vytvořeny husté vzory „magnetických ostrovů“ které vypadají jako malé body umístěné na přibližně 100 000 kruhových stopách, které potřebují pevné disky. Jednotlivé magnetické ostrůvky vytvořila laboratoř HGST pomocí ještě menších a hustějších skupin nanostruktur o rozměrech 10 nanometrů a šířce pouhých 50 atomů.

Jak vysvětluje Tom Albrecht, expert laboratoře HGST: „Velmi malé prvky jsme vytvořili bez klasické fotolitografie. Věříme, že se správnou chemií a přípravou povrchu může naše práce zvládnout i ještě menší rozměry.“

Ve své zprávě HGST tvrdí, že je první společností, které se podařilo kombinovat molekuly, které se samy sestavují, a pomocí nanotisku vytvářet pravoúhlé obrazce o velikostech do 10 nanometrů rozložené do kruhů nezbytných pro úložiště postavené na rotaci záznamového média.

Společnost očekává, že média založená na vzorech bodů se stanou cenově výhodnou metodou zvyšování datové hustoty na magnetických pevných discích ještě před koncem tohoto desetiletí. Technologie molekul, které se samy sestavují, a nanotisk budou mít obrovský dopad na výrobu ve světě nanorozměrů...

Úvodní foto: © Santiago Cornejo - Fotolia.com


Komentáře