Kim Dotcom má údajně patent na dvoufázové ověření

Kim Dotcom, zakladatel portálu MegaUpload, který se nyní na Novém Zélandu brání vydání do Spojených států kvůli nařčení z porušování autorských práv, chce po velkých technologických společnostech jako Microsoft nebo Google peníze za využívání dvoufázového ověřování.

Kim Dotcom má údajně patent na dvoufázové ověření


Dotcom tvrdí, že k „dvoufázovému ověřování“, které využívá Google, Microsoft, Yahoo, Twitter, Dropbox a další k zabezpečení účtů svých uživatelů, vlastní klíčový patent. O udělení patentu bylo požádáno v roce 1998 pod Dotcomovým původním jménem Kim Schmitz. Pokud nebudou společnosti chtít zaplatit, hrozí Dotcom podáním žalob. Podle zjištění listu Guardian si však o patent na tuto technologii v roce 1994 zažádaly společnosti Ericsson a Nokia a obdržely jej pro USA, Evropu a Čínu. Jedinou možností Dotcoma by tak bylo dokázat, že jeho patent je širší a pokrývá i prvky, jež nejsou v dřívějších patentech zahrnuty.

Dotcom na emaily Guardianu nereagoval, ve svém oficiálním prohlášení pouze uvedl, že Googlu, Facebooku a dalším umožní patent využívat zdarma, pokud přispějí do jeho fondu určeného na pokrytí nákladů na jeho obhajobu. Podle Dotcoma se náklady na právní služby včetně zaplacení kauce potřebné k tomu, aby mohl zůstat na svobodě, již vyšplhaly na 62 milionů dolarů. „Na internetu každý týden proběhne více než miliarda přihlášení k účtům s využitím dvoufázové autorizace a já ji vynalezl, zde je důkaz,“ uvedl Dotcom na svém twitterovém profilu. „Nikdy jsem se s nimi nesoudil. Věřím v to, že sdílení nápadů a vědomostí je pro společnost dobré. Možná je ale zažaluji nyní po tom, co provedly USA mně,“ dodal Dotcom.

Podle expertů je nepravděpodobné, že by Kim Dotcom u soudu se svými žalobami uspěl. Patent Ericssonu z roku 1994 totiž hovoří o „metodě a systému pro ověření uživatele, který se pokouší k připojení k elektronické službě a tento systém obsahuje dvě oddělené autorizační jednotky“. To přesně odpovídá popisu současného dvoufázového ověřování, která nejčastěji využívá kombinaci hesla vloženého do webového prohlížeče a kódu, jenž uživatel obdrží na mobilní telefon.


Zdroj: guardian.co.uk

Úvodní foto: © Vladislav Kochelaevs - Fotolia.com


Komentáře