Komentář: Je technologie Blu-ray životaschopná?

Blu-ray technologie sice vyhrála bitvu s konkurenčním formátem HD DVD, nicméně i tak se prosazuje jen pozvolna a podle všeho se zdá, že optickým diskům v dnešní době již dochází dech. Alespoň Harry McCracken je o tom přesvědčen...


Vydá společnost Apple na Vánoce notebooky iMac vybavené Blu-ray mechanikou? Možná ano, vlastně by to i dávalo smysl, už od počátku byly vždy notebooky iMac vybaveny různými novinkami, technickými vychytávkami a samozřejmě měly výjimečný industriální design. Ale použiji známá slova Steva Jobse, Blu-ray i mě přijde jako nudná záležitost. Je to jeden z příkladů drahých vychytávek, do kterých nemám chuť investovat.

A tady jsou důvody:

Není to plně součást dnešního online světa. V této době mě méně zajímá kvalita obrazu, naopak je pro mě zajímavé posílat spoustu věcí bezdrátově na různorodé obrazovky po mém domě či na můj iPhone a ukládání těchto dat online. A ani v jednom mi technika Blu-ray nedokáže nijak pomoci, popravdě je vlastně vytvořena proto, abych toto nedělal.

Není k dispozici dost velká nabídka. Alespoň pro mě ne. Přiznám se, že nejsem typický průměrný spotřebitel, nikdy bych si nekoupil žádný filmový trhák na Blu-ray disku. Mám rád temnou animaci a box sety, které se nikdy nebudou prodávat po miliónech. Teď vycházejí na DVD, ne na Blu-ray. Možná se to změní. Pravděpodobně. Pokud si ale dnes koupím Blu-ray přehrávač, budu ho používat na přehrávání DVD.

Je to chvilková záležitost. Stejně jako 2,88 MB disketa, Blu-ray je skutečně zajímavé (a drahé) technologické vylepšení, které se ovšem brzo vytratí. V roce 2012 bude tento disk vypadat retro jako VHS dnes. Dobrá, možná o rok dva déle. Ale více ne.

Netvrdím, že se Blu-ray nikdy neobjeví v mém obývacím pokoji nebo v počítači, který vlastním.(I DVD jsem si koupil o něco později.) Ale tvrdím, že šance, že se tak stane, je menší než padesát procent. (A v té době již budou všechny počítače pravděpodobně mít DVD mechaniky.)

Převzato od Harryho McCrackena z webu Technologizer.comKomentáře