Kvantové počítače, sítě, satelity a qubity: Čína odhalila plány na příštích pět let

Čínská pětiletka ukazuje důraz kladený na bleeding-edge technologie a zájem o průlom v oblasti kvantových počítačů.

Kvantové počítače, sítě, satelity a qubity: Čína odhalila plány na příštích pět let


Technologicko-ekonomické plány Číny jasně zdůrazňují, že asijská velmoc hodlá i nadále konkurovat Spojeným státům a pokud možno je předstihnout. Celní válka i různá omezení čínských firem zemi zasáhly, svým plánem nicméně ukazuje odhodlání pokračovat v technologicko-ekonomickém boji o moc.

Ve vývoji kvantových technologií je Čína aktivní dlouhodobě, a díky svojí ekonomické síle si může dovolit do R&D vkládat obrovské finanční prostředky. Bezpečná, vysokorychlostní kvantová komunikační soustava kompatibilní s klasickými komunikačními sítěmi, obzvláště skrze satelity, zůstává hlavním cílem Číny.

Kvantové sítě by umožnily daleko rychlejší a mnohem bezpečnější komunikaci na velké vzdálenosti, qubity jsou na podobnou činnost jako stavěné. Prozatím je to vzdálený sen, ale s dostatečným množstvím vědců a peněz bude zřejmě možné této technologie v limitované míře dosáhnout i na současných křemíkových základech.

Kvantové algoritmy, bezpečnostní opatření a různé další součástí kvantového světa nezůstávají opomenuty. Obzvláště na šifrování je kladen velký důraz, neboť odborníci z většiny předpokládají, že rychlost a efektivita kvantových počítačů udělá ze současného šifrování zcela zbytečnou záležitost.

Mají však čas se připravit. Kvantové sítě a skutečně rozsáhlé, výkonné kvantové počítače zůstávají nedosažitelným snem, jehož úspěšný vývoj je vzdálen roky, možná i desetiletí. Nejdál je Čína u kvantových sítí v rámci satelitů; v roce 2017 se ze satelitu Micius podařilo Číně úspěšně poslat informaci skrze qubity na pozemní středisko vzdálené více než 1 200 kilometrů.

Do konce 14. pětiletky chce také Čína dosáhnout kvantového počítače s několika stovkami funkčních, propojených qubitů, který dokáže fungovat lépe než klasický počítač a nebude limitován jen na jeden konkrétní účel.

Čínské plány se v zásadě o tolik neliší oproti plánům velkých amerických firem a USA jako celku. Kvantový závod má vizi vcelku jasnou.

Úvodní foto: Depositphotos


Komentáře