Microsoft vyvíjí od základu vlastní kvantový počítač

Zástupci Microsoftu uvedli, že společnost vyvíjí vlastní kvantový počítač – od procesorů až po operační systém – ve snaze osvojit si možné budoucí disruptivní technologie.

Microsoft vyvíjí od základu vlastní kvantový počítač


Ačkoliv Microsoft navazuje na společnosti jako IBM či D-Wave Systems – jejichž kvantový počítač 2000Q už využívají například v Národní laboratoři v Los Alamos či v Googlu –, společnost věří, že bude schopna vyvinout čipy na základě tzv. topologických qubitů, stabilnější formě kvantových bitů, vhodnější pro každodenní využití. (Zástupci firmy je pro představu přirovnávají k sérii uzlů navázaných na jednom provazu, nesoucích prvotní informaci odděleně, což by je mělo činit stabilnějšími.)

Prozatím Microsoft vyvíjí jazyk pro programování kvantových bitů za využití svého modelu pro topologické qubity. Ve formě volného preview by měl být systém k dispozici do konce roku, obsahující potřebné knihovny a návody k tomu, aby se vývojáři mohli s kvantovým computingem seznámit. Ostatně, podobný přístup razí rovněž IBM, nabízející svůj kvantový počítač k vyzkoušení skrz cloud.

Na konferenci Ignite v Orlandu šéf Microsoftu Satya Nadella uvedl, že kvantový computing umožňuje vývojářům odlišné přístupy k práci oproti computingu „klasickému“: zatímco běžný počítač k problémům může přistupovat „silou“, za postupného odzkoušení všech možných řešení, kvantový počítač dokáže odzkoušet všechna řešení souběžně.

Kvantové počítače jsou oproti těm běžným flexibilnější, qubity jsou však méně stabilní, což ohrožuje výpočetní cyklus. Pro každodenní chod tak jsou v současnosti značně nepraktické, což se však vývojáři – a teď tedy i Microsoft – snaží změnit.

Každá z firem na to jde přitom jinak: zatímco  D-Wave pro správnou funkčnost svých procesorů využívá technologii stísnění magnetického pole, IBM využívá tzv. gate modelu. Microsoft nejspíš hodlá představit vlastní přístup, tedy vyvinout vše sám, od čipů, přes počítač, až po jazyk a software, na kterém by běžel. Kdy toho chce dosáhnout, jeho zástupci neuvedli.

 

Úvodní foto: Martyn Williams, IDG US


Komentáře