Mobilní baterie se dokáže nabít za 30 sekund

Na technologické konferenci v izraelském Tel Avivu byla představena baterie pro mobilní zařízení, kterou lze plně dobít za pouhou půl minutu.

Mobilní baterie se dokáže nabít za 30 sekund


Izraelský startup StoreDot se svou technologií, která využívá biologických struktur, pochlubil na konferenci Think Next pořádanou Microsoftem.

Naprosto vybitou baterii připojili k chytrému telefonu Samsung Galaxy S4. Během 26 sekund se baterie dostala do stavu plného nabití a předvádějící mohl telefon běžně používat.

Firma má v současné době k dispozici pouze prototyp baterie a předpokládá, že komerčně dostupný by produkt mohl být nejdříve za 3 roky.

Pro účely demonstrace byla baterie o velikosti krabičky cigaret k telefonu připojena externě. „Předpokládáme, že přímo s telefonem se nám baterii podaří integrovat během jednoho roku. V prvních komerčních zařízeních by se pak mohla objevit o dva roky později,“ řekl zakladatel startupu Dorn Myersdorf.

Bioorganická baterie využívá malých nanokrystalů, které byly objeveny před 10 lety při výzkumu Alzheimerovy choroby na Telavivské univerzitě. StoreDot tyto malé „nanotečky“ popisuje jako stabilní, robustní koule o průměru 2,1 nanometru tvořené z peptidových molekul.

Použitá technologie má podle firmy široké využití. „Baterie jsou pouze jedním z odvětví, kde tento materiál můžeme využít. V podstatě jde o novou fyziku, chemii... o nový přístup k zařízením,“ řekl Myersdorf.

Stejný tým nasadil nanokrystaly také do paměťových procesorů, které by prý mohly nabídnout až trojnásobnou rychlost oproti tradičním pamětím flash, a také jako nezávadnou alternativu kadmia do obrazovek.

Podle Myersdorfa bude výroba nových baterií pravděpodobně o 30 až 40 % dražší než je tomu u současných baterií a výsledný produkt prý bude stát až dvakrát více. Samotná výroba by však složitá být neměla.

 

Úvodní foto: © virtua73 - Fotolia.com


Komentáře