Mozaika virtualizačních technologií začíná dávat smysl

Virtualizace desktopů během roku 2012 zaznamenala množství akvizic, nových startupů, nových produktů i přetlačování o licence.

Mozaika virtualizačních technologií začíná dávat smysl


Virtualizace serverů se stala klasickou záležitostí a standardem a takřka každá organizace využívá nějakou formu virtualizace. Virtualizace desktopu (VDI = virtual desktop infrastructure) ale zatím zaostává. Každý nový rok byl v poslední době ohlašován jako rok mohutného nástupu VDI na scénu. Rok 2012 byl v této oblasti turbulentní a uvidíme, co to bude znamenat pro rok 2013.

Pohlcování konkurentů
V roce 2012 především proběhla řada zajímavých akvizic. V dubnu to byla společnost Wyse, kterou zakoupil Dell. Získal tím vysoce hodnoceného tenkého klienta a tzv. zařízení zero-client Wyse, které jsou kompatibilní s mnoha různými poskytovateli virtualizačních řešení. Díky této akvizici se Dell postavil bok po boku jednomu z největších konkurentů na tomto trhu, společnosti Hewlett- Packard.

V květnu Citrix ohlásil zakoupení bývalého konkurenta Virtual Computer, získal tím tak technologie NxTop, které zlepšují výkon virtualizací díky hypervizorům běžícím v koncových zařízeních.

Téhož měsíce přidal VMware ke svému portfoliu společnost Wanova, od jejichž technologií (především Mirage pro centralizované operace s bitovými obrazy, včetně možností jejich deduplikace) si slibuje možnost spravovat nejen virtuální desktopy, ale i koncová fyzická zařízení.

V červenci pokračoval Dell v doplňování svých virtualizačních nástrojů zakoupením společnosti Quest Software, i když není jasné, jakým způsobem její produkty hodlá využít – oficiálně se nyní koncentruje na obdobné technologie partnerů, jako je VMware View a Citrix XenDesktop.

Tablety zatíženy licenčními poplatky
Do centra pozornosti Microsoftu se v loňském roce dostala platforma tabletů. Přišly Windows 8 a Windows RT i řada „vlastního hardwaru“ Microsoft Surface. Ale vlny na již tak bouřlivé hladině zvedlo aktualizované schéma licenční politiky Microsoftu, hodlající finančně vytěžit virtualizace spouštěné v tabletu, i když podle některých analytiků jde spíše o snahu zpomalit přechod podnikových zákazníků na platformy Android a iOS. Jde o nový typ licence, tzv. CDL (Companion Device Licence), která umožňuje přistupovat k podnikovým virtualizacím pomocí maximálně 4 zařízení vlastněných jedním zaměstnancem. Nepřekvapí, že v případě zařízení s Windows RT tyto dodatečné licence nejsou potřeba. CDL se nepochybně ocitne v centru nemilosti všech, stejně jako se tomu loni stalo s vTax VMware (licenční poplatky škálované podle velikosti RAM, které nepřežily déle než rok).

OnLive
Onlive je malá online společnost snažící se pronajímat hry běžící na jejích serverech a streamovat je v podobě videa ke koncovým uživatelům. Tento přístup samozřejmě do značné míry eliminoval jakékoli specifické požadavky na koncový „herní“ hardware, ale na druhé straně kvůli eliminaci problémů s latencí si žádal velmi hustou síť serverů. V lednu 2012 začala nabízet takto streamovaný kompletní systém Windows 7 včetně aplikací Microsoft Office pro tablety s Androidem a pro iPady. Vlastním principem přenosu ovšem způsobuje naprostou izolaci od dat a aplikací vlastního koncového zařízení, na druhou stranu tyto služby byly nabízený koncovým uživatelům zdarma a není divu, že po necelých dvou měsících smetl Microsoft ze stolu celé toto řešení s tvrzením, že nesplňuje jeho licenční politiku.

Virtualizace GPU
Problém přístupu k náročnějším grafickým aplikacím se snaží z jiné strany řešit Nvidia se svou platformou VGX, která se pokouší o jakýsi graficky akcelerovaný cloud, pomocí virtualizace grafických procesorů běžící na straně serveru. Cílem je samozřejmě umožnit uživatelům zpřístupnit všechny náročnější aplikace (CAD, 3D design nebo vizualizační lékařské programy) z libovolného tenkého klienta, tabletu či chytrého telefonu bez jakékoli výkonnostní penalizace.

Úvodní foto: © Tijana - Fotolia.com


Komentáře