Nasazení cloudových řešení nemusí přinést očekávané úspory

Cloud computing opět vrací do hry proprietární řešení místo otevřených standardů, alespoň to tvrdí Ed English ze společnosti Dell.

Nasazení cloudových řešení nemusí přinést očekávané úspory


Současný přesun k modelu cloud computingu tak může zhatit celou řadu aktivit, které IT manažeři ve firmách v posledním desetiletí uskutečnili a které jsou spojené se snahou o využívání otevřených standardů a nezávislostí řešení na konkrétním dodavateli.

Podle Eda Englishe, který působí v Dellu jako ředitel marketingu pro cloudová řešení v regionu EMEA, otevírá cloudový model IT dodavatelům možnost, aby se vrátili ke svým specifickým proprietárním technologiím.

"Korporace a hlavně IT manažeři v nich v uplynulých letech tvrdě pracovali na tom, aby zajistili větší flexibilitu a interoperabilitu v rámci svých datových center. Začali na úrovni desktopů, ale postupně se přesunuli k celé IT infrastruktuře a jednalo se o velký posun od proprietárních řešení k otevřeným standardům. Nicméně pokud se současnou podíváme na nabídku řešení pro privátní cloudy, řada z nich je nastavena tak, aby vytvořila závislost zákazníka na určitém dodavateli úložných systémů nebo síťových řešení, což je velký krok zpět," vysvětluje English. Pokud implementace cloudového řešení znamená i nutnost využívat specifické protokoly, standardy a nástroje konkrétního dodavatele, jedná se podle jen o indikátor toho, že případná budoucí migrace na jiné řešení bude obtížná a také velmi drahá.

Firmy proto musí velmi dobře situaci zanalyzovat před tím, že se pro cloudové řešení rozhodnou a situace je komplikovaná i tím, že v současnosti se řada standardů ještě stále formuje a cloud computing dosud není natolik vyzrálý, aby mohl nabídnout řešení problému s naprostou nezávislostí zákazníka na dodavateli. Navíc poskytovatelé cloudových služeb v mnoha případech nijak nespěchají s tím, aby nabídli otevřené standardy a naopak se mohou snažit svázat zákazníka s vlastním řešením.

English v této souvislosti poukazuje na to, že představa, že cloud computing je pro firmy něčím, co jim ušetří peníze, může být velkým mýtem a špatný výběr dodavatele může vést k úplně opačnému efektu. Navíc i v případě relativně dobrých kontraktů nebývá cenový rozdíl v klasických výpočetních službách nijak velký a je potřeba k úsporám započítat náklady na migraci. Cloud computing je tak vhodné zvážit zejména v situacích, kdy je služba využívána s nepravidelným zatížením a je potřeba ji flexibilně škálovat ve velkém rozpětí.

Úvodní foto: © Jakub Jirsák - Fotolia.com


Komentáře