Názor: Google a plovoucí datacentra

V roce 2007 si Google podal žádost o patent plovoucího datacentra, za což vyhrál cenu magazínu Time za nejinovativnější vynález roku 2008. Patent byl Googlu schválen v roce 2009, od té doby se však po nápadu tak nějak slehla zem.

Názor: Google a plovoucí datacentra


Google na plovoucím datacentru nikterak pracovat nezačal a i média na patent brzy zapomněla. Alespoň do konce letošního října. Když se u sanfransického uměle vytvořeného ostrova Tresure Island, patřícího americkému námořnictvu, začaly objevovat záhadné stavby z kontejnerů, v jejichž budování má prsty Google, novináři si na patent hned vzpomněli a začali spekulovat o tom, že společnost snad konečně přivádí svůj nápad k životu.

Je to však pravda, nebo jsou to pouhé spekulace? To se zatím s úplnou jistotou říci nedá.

Existující patent popisuje plovoucí datacentrum jako „systém, který zahrnuje plovoucí platformu s připevněným počítačovým datacentrem, obsahujícím množství počítačových jednotek, elektrický generátor poháněný vlnami propojený s počítačovými jednotkami, a jednu nebo více mořských chladících jednotek, poskytujících počítačovým jednotkám chlazení.“

Podle Christiana Perryho, analytika ze společnosti Technology Business Research by podobná datacentra mohla přinést významné výhody. „S rozšiřováním cloudových řešení budou alternativní infrastruktury datacenter nezbytné,“ vysvětlil. „Čím hutnějším se prostředí datacenter stane, tím větší výzvy ohledně energie a chlazení vyvstanou.“

Podle Zeuse Kerravala, analytika ze společnosti ZK Research by byla plovoucí datacentra pro počítačový průmysl obrovskou inovací. „Byl by to levný prostor a neomezená energie, pokud bude opravdu poháněno vlnami,“ řekl. „Google rád hází věci proti zdi a čeká, co se uchytí.“

Teorie o tom, že by Google plovoucí datacentrum stavěl, mají však jeden malý háček: Google podle všeho nemá žádné povolení k tomu, aby mohl podobnou stavbu vybudovat, a společnost tyto spekulace zatvrzele popírá.

Podle jiných zdrojů má záhadná stavba sloužit jako showroom a cestovní prodejna takových výrobků, jakými jsou například Google Glass. Podle magazínu KPIX5 stavbu plánuje tajné středisko Google X již více než rok; po dokončení má být prý konkurencí obchodům společnosti Apple. Podle zdroje KPIX5 stavbu řídí osobně spoluzakladatel Googlu Sergei Brin.

První tři patra záhadné stavby jsou podle KPIX 5 navržena jako moderní showroomy ; vrchní patro má obsahovat bary a jiné různé aktivity k potěšení zákazníků. Celá budova je postavena z převozních kontejnerů a může tak být kdykoliv rozmontována, naložena na náklaďák či letadlo a jednoduše převezena na jakékoliv místo.

Každopádně, ať už Google staví u sanfranciského pobřeží cokoliv, je jasné, že snahou o utajení na svůj projekt především upoutává pozornost médií, než že by se o tajnosti doopravdy snažil. A pouze čas nám ukáže, zda bude plovoucí středisko novinkou, která nám ještě vyrazí dech, nebo opravdu pouze „obyčejným“ obchodem.


Markéta Gajdošová

Markéta Gajdošová

Autorka se zajímá o teorii IT i všech příbuzných oborů. Zaměřuje se na nejnovější technologie a snaží se je také využívat.

Úvodní foto: © Rob Byron - Fotolia.com


Komentáře