Nejen auta, palivové články by mohly pohánět i datová centra

Společnosti Bosch a Ceres Power pracují na prototypu zdroje pro datová centra, který využívá palivové články s pevným oxidickým elektrolytem.

Nejen auta, palivové články by mohly pohánět i datová centra


Ve světě 21. století, ve světě dat, hrají datová centra stěžejní roli. Věděli jste však, že krom vysoké energetické náročnosti jsou zodpovědná i za skoro 10% světových emisí CO2? S hrozivou statistikou přišli na konferenci Bosch Connected World zástupci pořadatelské firmy.

Jiné zdroje se sice pohybují jen v řádech desetin procenta, jestliže však množství datových center za uplynulých osm let ze zhruba půl milionu vzrostlo na dnešních více než osm milionů, je jasné, že energetická i ekologická zátež související s jejich provozem, se bude dále zvyšovat. Bosch proto na konferenci představil prototyp alternativního energetického zdroje budoucnosti, který by mohl právě tyto problémy mírnit.

Zatím oficiálně nepojmenované zařízení je doprovázeno zkratkou SOFC – Solid Oxide Fuel Cell, s odkazem na typ palivových článků, které využívá. Firma má v plánu odzkoušet jej ve vlastních datových centrech, její budoucí využití je však podle ní mnohem širší. Ostatně s palivovými články s pevným oxidickým elektrolytem už před pár lety začaly pracovat třeba i některé automobilky.  Bosch systému zdokonaluje a uvádí solidní energetickou účinnost až 60%.

Dle firmy Ceres, která se na vývoji podílí, je jednou z výhod i to, že články jsou vyráběny z běžně dostupných materiálů. Co je však ještě zásadnější, SOFC mohou k výrobě energie využívat různé typy plynů, včetně bioetanolu, metanolu nebo vodíku. Ty navíc nejsou spalovány, takže výroba je bezemisní. Dle vyjádření firmy může taková výroba energií snížit emise až o 40 %, v závislosti na regionu, kde bude využita (například v Norsku, kde většinu elektrické energie vyrábí vodní elektrárny, až takový význam mít nebude).

Pochopitelně, primární bude najít pro SOFC zařízení praktickou podobu a přizpůsobit jejich design typu využití a v případě datových center například zbudovat potřebnou infrastrukturu, která ovšem může ve finále znamenat větší infestici, než náklady na pořízení samotného zařízení. Navíc, výrobní proces je tepelně náročný, přičemž vysoké teploty v datových centrech nejsou zrovna žádoucí. Zástupci společnosti Bosch na konferenci zatím představili řešení spočívající v umístění SOFC zařízení na vrchol serverového racku.

Nakolik bude praktické, je však těžké v tuto chvíli odhadnout. Firma má navíc představu o chytrém propojení jednotlivých zařízení v rámci jednotlivého datového centra, která by tak mezi sebou byla schopna předávat si energii v závislosti na rozdílné náročnosti provozu jednotlivých racků. Taková provázanost by byla zároveň pojistkou proti výpadkům.

Ambiciózní projekt zatím doprovází řada neznámých, v každém případě, jsme zvědaví na výsledky prvních testů, které chce Bosch provést ještě do konce letošního roku.

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com


Komentáře