Nejvýkonnější kvantový počítač je ve fázi prototypu

Společnost D-Wave Systems vytvořila prototyp v současnosti nejvýkonnějšího kvantového počítače, schopného zpracovávat současně až 128 qubitů (kvantových bitů) informace.


Data jsou v kvantovém počítači uložena ve 128 supravodivých niobových smyčkách, které mohou reprezentovat logickou hodnotu 0 nebo 1, případně i obě hodnoty současně, pokud se nacházejí v kvantové superpozici. V případě potřeby zpracování informace je manipulace s jednotlivými qubity obstarávány ovládáním prostřednictvím magnetického pole.

Na zabezpečení supravodivosti je celý čip ochlazen na teplotu 0,01 stupně Celsia nad absolutní nulou a místo polovodičových materiálů se využívají ke konstrukci čipu speciální supravodivé kovy. Pro výpočty se využívá tzv. adiabatické kvantové počítání (Adiabatic Quantum Computing, AQC).

Tým vývojářů už v minulosti otestoval 28-qubitovou verzi kvantového počítače, aby tak dokázal životaschopnost této koncepce. Ovládání každé niobové smyčky v něm bylo obstaráváno separátně, mimo čip samotný. Současná 128-qubitová verze má toto ovládání už integrované přímo do čipu.

Počítání na prototypu kvantového počítače vypadá tak, že se začne s identifikací kvantového systému, který může matematicky reprezentovat problém a následně kvantový počítač problém vyřeší jeho reprodukováním za použití kvantové informace.

Pokud testování prototypu dopadne dobře, dostanou se kvantové počítače o krok blíže ke svému možnému širšímu nasazení, přičemž společnost D-Wave Systems bude moci nabídnout první komerčně dostupný kvantový počítač. Více informací lze najít na webu D-Wave Systems.

Zdroj: IT News.skKomentáře