Nová továrna Apple v USA bude plná robotů

Plánovaná investice společnosti Apple ve výši 100 milionů dolarů do výstavby továrny v USA je relativně malá, přesto však velmi významná.

Nová továrna Apple v USA bude plná robotů


Apple totiž má peníze, talentované lidi a všechny další prostředky k vytvoření vysoce automatizované továrny, která bude schopná vyrábět produkty cenově konkurenceschopné s těmi, jež nyní vyrábí v Číně.

Apple již demonstroval využití automatizovaných strojů při výrobě některých MacBooků včetně MacBooku Air, který je vyráběn z jednoho kusu hliníku. Na videu z roku 2009 Apple ukazuje tento svůj výrobní proces, ve kterém zautomatizované stroje tvarují kov. Jonathan Ive, viceprezident Apple pro design, pak celý proces popisuje. „Automatizovaná výroba nám dovoluje vyrábět produkty s takovou přesností, s jakou to nedokáže nikdo jiný v tomto průmyslu,“ uvedl Ive.

Apple tak má know-how potřebné k vytvoření jedné z nejmodernějších továren na světě, a pokud se mu to podaří, mohl by přimět i ostatní výrobce, aby své produkty začali opět sestavovat ve Spojených státech. Úspěch však přijde pouze tehdy, pokud bude Apple schopen udržet nízké náklady a k dosažení tohoto cíle je třeba použít vysoce automatizované výrobní linky. Larry Sweet ze společnosti Symbotic, jež vyrábí automatické roboty použitelné ve velkých továrnách, se výrobní proces v nové továrně Apple pokusil popsat:

Nejprve robot naloží hliněný blok na linku, která je opatřena nástroji pro řezání a vrtání potřebnými k vytvoření šasi notebooku z jednoho dílu hliníku. Jakmile je šasi vytvarováno, odešle se na další výrobní linku, kde do něj řada malých, velmi přesných a rychlých robotů začne vkládat další části. Těsně před koncem jsou přidány další vrstvy jako displej a sklo. „Na konci je produkt (opět roboty) zabalen do krabic a připraven k odeslání,“ řekl Sweet. Důležitost robotů ve výrobě byla ilustrována například v březnu, když společnost Amazon koupila za 775 milionů dolarů firmu Kiva Systems, jež se zabývá výrobou mobilních robotů.

Šéf Apple Tim Cook zatím neřekl, zda jeho společnost začne s výstavbou továrny od základů, nebo přebuduje nějakou již fungující. Někteří analytici však poukazují na relativně malou investici v hodnotě 100 milionů dolarů a spekulují, zda se americká společnost pouze nesnaží utlumit kritické hlasy, které poukazují na propojení Applu s Čínou.

Jak říká Robert Atkinson, prezident nadace The Information Technology & Innovation Foundation a autor knihy Innovation Economics: The Race for Global Advantage: „Ať už Apple postaví cokoli, můžeme si být jisti, že půjde o nejpokročilejší továrnu s těmi nejnovějšími technologiemi, které lze koupit.“ Apple podle Atkinsona postaví vyspělou továrnu z části proto, že je to prostě Apple, ale zčásti také kvůli vysokým mzdám v USA. „V USA prostě musíte využívat automatizaci více než v Číně,“ uzavřel Atkison.

Úvodní foto: © Pavel Ignatov - Fotolia.com


Komentáře