Nové smartphony BlackBerry vyžadují nové servery

BlackBerry Server 10 vypadá slibně, ale upgrade nebude tak jednoduchý jako dříve.

Nové smartphony BlackBerry vyžadují nové servery


Nový telefon Z10 s operačním systémem BlackBerry 10 se tento týden konečně dostává do prodeje, zatím v USA. Ale celý trh IT, který čekal na novou platformu, bude muset investovat více času nejen do zvládnutí nového ovládání telefonu.

Pokud uživatelé chtějí plně využít možností nových telefonů a operačního systému, musí přepracovat své instalace BlackBerry Enterprise Serverů (BES). Pod novým označením BlackBerry Enterprise Service 10 (BDS) se nová verze zkouší vyrovnat s rostoucí komplexností problematiky nasazování mobilních zařízení ve velkých společnostech.

V minulosti při přechodech mezi verzemi serveru BlackBerry stačilo použít speciální konfigurační nástroj a přesunout uživatele. Řada uživatelů očekávala stejný postup i u verze 10. Jde ale o zcela novou generací s novým operačním systémem. A nový server díky BlackBerry Universal Device Service (UDS) podporuje i zařízení platforem iOS a Android. Správci budou muset pracovat s dvojím prostředím, zachovat starší BES 5 pro správu starších zařízení s původním Black Berry OS a BES 10 nasadit pro komunikaci s novými chytrými telefony se systémy BlackBerry 10, Android a iOS.

Většina korporací, které dosud využívají starší verze BES 4, bude muset nejprve upgradovat na BES 5, které je robustnější , nabízí vysokou dostupnost a funkce jako je BlackBerry Balance, které uživatelům starších telefonů BlackBerry umožňuje bezpečně separovat a využívat soukromá a firemní data. U systému BlackBerry 10 jsou tyto funkce již součástí jednotlivých zařízení. Upgrade na verzi 5 je poměrně přímočarý a jednoduchý. Pro řadu společností představují starší zařízení korporátní standard, jsou spolehlivá, bezpečná, naprosto stabilní a velmi levná.

Zařízení s BlackBerry 10, od kterých se očekává koexistence s Adroidem a iOS, představují zcela nový přístup a vyžadují instalaci BlackBerry Enterprise Service 10. Je to výrazně komplexnější řešení, které momentálně vyžaduje instalaci dvou programů, ale od května by měla existovat jako jediné integrované řešení.

Správci nyní musí nastavit a udržovat tři konfigurační databáze, pro BES 5, BDS a UDS. Na druhé straně potom mohou všechny tři odpovídající skupiny zařízení spravovat z jediného rozhraní. Na řadu klíčových funkcí si bude zřejmě třeba počkat na květnovou verzi. Jednou z klíčových schopností starší verzí, která prozatím citelně chybí, je schopnost skupinově konfigurovat nová zařízení. Podle společností specializujících se na konzultace a management mobilních platforem trvá konfigurace jednoho zařízení 20-45 minut, ať už jde o systém Android, iOS nebo BlackBerry 10.

Úvodní foto: © Elizabeth Heichler - IDGNS


Komentáře