Nové technologie ARM urychlí práci v mobilní síti

Společnost ARM Holdings představila nový propojovací a paměťový řadič pro základní stanice, servery a datová úložiště.

Nové technologie ARM urychlí práci v mobilní síti


Na mobilní sítě jsou totiž kladeny čím dál tím větší nároky na stále větší výkon. Poskytovatel převládající architektury mobilních zařízení přišel s novým propojovacím a paměťovým řadičem na konferenci Linley Tech Processor, která se konala v uplynulých dnech v kalifornském San José. Obě zařízení jsou vytvořena proto, aby pomohla výrobcům síťového, výpočetního a paměťového vybavení zvládat rostoucí požadavky na rychlý a nízkoenergetický výkon sítí. Některé novinky se podle dostupných informací dostanou do prodeje začátkem roku 2014.

Spolu s tím, jak se do sítí čím dál větší měrou připojují chytré telefony a tablety, roste poptávka po menších, ale výkonnějších základních síťových stanicích. Pomoci vyřešit vznikající situaci by měla propojovací technologie od firmy ARM Holdings známá po názvem CoreLink CCN-504. Ta stmelí rozličná jádra, funkce a další důležité komponenty (například vyrovnávací paměť) již v rámci procesoru. Zjednodušeně řečeno, půjde o ještě důkladnější propojení všech systémových prvků v jediném čipu.

Mluví se již také o přenosové rychlosti, které půjde dosáhnout – konkrétně jde o 1 terabit za sekundu v reálných podmínkách. Maximální testovaná rychlost je pak 1,6 terabitu za sekundu. Tyto údaje uvedl produktový manažer společnosti ARM Holdings Ian Forsyth. Důležité je, že zařízení bude možno propojit s různými typy vysokorychlostních síťových technologií, včetně 40gigabitového ethernetu. Technologii půjde rovněž použít v různých typech sítí, samozřejmě včetně bezdrátových.

Architektura ARM se proslavila nízkými nároky na spotřebu energie při relativně vysokém výkonu. Jednalo se v tomto ohledu například o procesor Qualcomm Snapdragon. Tato architektura se ale v poslední době přesouvá i do serverů, počítají s ní i tak významní výrobci jako Dell nebo HP.

CoreLink CCN-504 může zlepšit výkonnost procesorů s jedním jádrem nebo i dalších seskupených zařízení. Stejnou architekturu lze navíc použít pro základní stanice od menších domácích po velké firemní. Podle Daniela Sonniera, který vede rozvoj skupiny zabývající se síťovými prvky ve firmě LSI, což je hlavní partner společnosti ARM Holdings, se na tomto poli v budoucnu objeví další velké příležitosti. LSI plánuje uvést na trh vzorky technologie procesoru SOC (system-on-chip), který by měl mít zcela novou infrastrukturu.

Úvodní foto: © Edelweiss - Fotolia.com


Komentáře