Odborníci varují před zneužitím technologie na rozpoznávání obličeje

Technologie na rozpoznávání obličeje představuje rostoucí riziko, shodli se američtí zákonodárci.

Odborníci varují před zneužitím technologie na rozpoznávání obličeje


Američtí politici vyjádřili obavy nad přesností a stále se rozšiřujícím využitím technologie na rozpoznávání obličeje. Jejím vývojem se zabývají mimo jiné giganti Google, Amazon, Microsoft i Facebook a používána je čím dál tím víc například policií.

Na možná bezpečnostní rizika přitom už dřív upozornili obhájci lidských práv. Američtí zákonodárci proto v současnosti připravují návrh zákona, který by použití technologií na rozpoznávání obličeje reguloval.

Před jejich používáním varují také technologičtí experti, kteří upozorňují na rizika spjatá s databázemi dat, které spravují vlády i soukromé společnosti, píše BBC.

„Myslím, že je potřeba rozvoj této technologie zbrzdit, aby se jí ostatní stihli přizpůsobit,“ vypověděla v americkém Kongresu Meredith Whittakerová, z institutu pro výzkum umělé inteligence, spadajícího pod Univerzitu v New Yorku. Dle ní je nezbytné nastavení pravidel, z nichž by bylo jasné například to, v jaké situaci mohou být „obličejová data“ sbírána. Ve Spojených státech v současnosti stačí, když má člověk možnost kameru vidět; automaticky se pak bere, že se snímáním své tváře souhlasí.

Podle Whittakerové by se mělo zamezit tomu, aby v implementaci technologie zvítězil korporátní zájem, a soukromé společnosti technologii do svých systémů implementovaly svévolně. Způsob, jakým společnosti software na rozpoznávání obličeje vyvíjejí, přitom pracuje s daty sesbíranými kamerovými systémy na veřejných prostranstvích, ale i s fotografiemi, které lidé sdílejí na sociálních sítích. A uživatelé jim často nevědomky vycházejí vstříc, například využíváním nejrůznějších fotografických filtrů, které dokážou zvýraznit detaily tvář.

Další typ obav se týká možného zneužití technologie autoritářskými režimy, které by s ní mohly monitorovat své občany. Příkladem může být Čína, která stále rozšiřuje infrastrukturu svého kamerového systému. S implementací technologie rozpoznávání tváří by jím mohlo být snazší například sledovat pohyb konkrétních osob.

Například policie si ale technologii chválí. Pomáhá k dopadení pachatelů trestných činů i k nalezení ztracených dětí. Ačkoliv nedostatky v algoritmech mnohdy vedou i k chybné identifikaci a k falešným obviněním – dotyční se přitom vůbec nedozví, že obviněni byli na základě technologie rozpoznávání obličeje.

Nedávné jednání dolní komory amerického Kongresu bylo na dané téma už třetím za uplynulý rok.

Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com


Komentáře