Palivové články vstupují do nové fáze

Minulý týden podepsaly organizace Singapore Business Federation (SBF) a Temasek Polytechnic (TP) dokument, jímž byl odstartován projekt Clear Energy Test-bedding Community (CETC).


Hlavním cílem CETC je poskytnout výrobcům palivových článků dotace na projekty a možnost nalezení potenciálních partnerů pro technologickou spolupráci.

Přestože se organizace bude zabývat veškerými ekologickými a obnovitelnými zdroji energie, z počátku se aktivity projektu zaměří zejména na  vývoj palivových článků, kterými se v současnosti Temasek Polytechnic zabývá společně s řadou menších společností.

Na vývoji vodíkových palivových článků má zájem i vláda; zdroj energie, jehož jedinou zplodinou je voda, celosvětově ulehčí životnímu prostředí. Od CETC se očekává, že podpoří vývoj a výzkum tak, aby vznikl komerčně použitelný produkt.

Členové CETC získají přístup k obchodnímu a technologickému zázemí a podpoře, navíc budou moci získat potřebné finance pro své aktivity, například v podobě vládních dotací nebo rizikového kapitálu.

Vláda přislíbila přispět na vývoj ekologických zdrojů energie částkou 350 mil. dolarů.

Některé společnosti zapojené do projektu CETC již v současnosti mají produkty v pokročilé fázi vývoje. Například firma Gashub Technology vyvinula UPS napájenou palivovými články a společnost Horizon Fuel Cell Technologies přišla s nabíječkami pro mobilní telefony, notebooky a další přenosná zařízení.

Dalšími společnostmi zainteresovanými do CETC jsou Ascendas Land, City Developments, Keppel Land, United Premas, AUM Business Creations a Real Time Engineering.

Vodíkové palivové články jsou velkou nadějí pro zlepšení stavu životního prostředí. Kromě toho, že jsou ekologické, budou zároveň levné, což usnadní jejich celosvětové rozšíření.Komentáře