Pět tipů jak zvýšit životnost baterií

Notebooky, mobilní telefony či fotoaparáty používáme téměř denně a potřebujeme je mít v neustálé pohotovosti. Dlouhodobým využíváním se však snižuje kapacita baterií a abychom prodloužili jejich životnost, je třeba s nimi správně zacházet.


1. První nabití a vybití
Před prvním použitím je třeba baterii zcela nabít. V případě částečného dobytí v prvním cyklu by totiž mohlo dojít k nevyužití plné kapacity. Pokud používáte baterie typu Ni-MH, proveďte raději tři až pět nabíjecích cyklů, baterku tedy opětovně plně nabijte a vybijte. Lithiové baterie typu Li-ion a Li-Pol díky odlišnému složení netrpí paměťovým efektem a ztrácejí plnou kapacitu pomaleji, proto opakování nabíjecích cyklů není nutné.

2. Vlhkost a extrémní teploty
Bateriím, stejně jako všem elektrospotřebičům, škodí vlhko a extrémní teploty. Baterie by proto neměly být vystavovány přímému slunci či mrazu, ani by neměly zůstávat ve vlhkém prostředí nebo dokonce přímo ve vodě. V těchto případech totiž může snadno dojít ke korozi a poškození jednotlivých součástí baterie. Pokud baterie nebyla vystavena vlhku příliš dlouho, je možné ji otřít do sucha, zvláště v místě s kontakty, a nechat 48 hodin vyschnout v pokojové teplotě. Poté by již měla být plně funkční. Nikdy však neotevírejte kryt baterie a nevysoušejte ji zevnitř, ani se nepokoušejte sušit baterii fénem. Neopatrná manipulaci by mohla baterii nenávratně poničit.

3. Dlouhodobé skladování
Životnost baterií zkracuje dlouhodobé skladování. Bateriím totiž prospívá, když jsou neustále využívány. Proto pokud máte pro notebook nebo mobilní telefon pořízené náhradní baterie, používejte je střídavě v pravidelných intervalech. Nepracujete-li s přístrojem každý den, skladujte ho bez baterií. Ty je nutné uložit vždy odděleně, aby se nezkracovala jejich životnost. Navíc by baterie neměly být skladovány zcela vybité, proto je před vyjmutím z přístroje nabijte na 40 % kapacity. V případě, že používáte Ni-MH baterie, je vhodné každého čtvrt roku provést vybití a dobití baterie. Baterie ukládejte nejlépe na místě se stálou teplotou kolem 15 °C.

4. Šetrné zacházení
Baterie jsou velmi náchylné k mechanickému poškození, proto je třeba s nimi šetrně manipulovat. Mohou se snadno poškodit pádem na zem nebo jiným silným nárazem. Zároveň by se baterie neměly dostávat do blízkosti kovových předmětů, aby nedošlo ke zkratování. Pokud byla baterie mechanicky poškozena, neměla by být již znovu vložena do přístroje.

5. Šetřete energii

Na životnost baterií má vliv i četnost nabíjení a vybíjení. Příliš časté vybití totiž bateriím škodí. Proto je dobré přizpůsobit používání přístrojů tak, aby spotřebovávaly minimum energie. Nainstalujte na svých noteboocích, mobilech či fotoaparátech úsporné režimy a ztlumte jas a kontrast displeje. Nenechávejte přístroje zbytečně zapnuté, ale pravidelně je vypínejte. Mobilní telefony například potřebují velké množství energie na vyhledávání signálu. Je tedy vhodné na cestách, kdy signál kolísá, mobil raději vypnout. V notebooku zase nenechávejte zapojené příslušenství, které zrovna nevyužíváte, protože i nepoužívané přístroje odebírají energii.

Autor pracuje jako ředitel internetového obchodu BatteryShop.czKomentáře