Počítač menší než zrnko soli: IBM představilo nový koncept

Na své hlavní konferenci Think 2018 v Las Vegas představilo IBM svůj koncept miniaturního počítače – menšího, než je zrnko soli.

Počítač menší než zrnko soli: IBM představilo nový koncept


Jistě, výkonu dnešních počítačů tak trochu nedosahuje; srovnatelný je nejlépe s x86 procesory z počátku devadesátých let. To však není až tak důležité, jde spíše o technologickou ukázku toho, jak malé věci lze vyprodukovat. Výrobní náklady počítače se pohybují kolem dvou korun (deset centů) a podle IBM obsahují „několik stovek tisíc tranzistorů“. Ty umožní minipočítači „monitorovat, analyzovat, komunikovat i reagovat na data“.

Samozřejmě, firma zde mluví o budoucnosti. Prvotní vývoj jistě levný není a první prototyp má svět uvidět až opustí fázi testování, v níž se momentálně nachází. Kdy přesně to bude nikdo neví.

Zajímavý je i důvod, proč vznikl: minipočítač má sloužit jakožto zdroj dat pro blockchainové aplikace. Má tedy kupříkladu sledovat dodávky zboží nebo detekovat krádeže a podvody. Umí i základní úkoly umělé inteligence typu třídění dodaných dat.

Podle IBM jde navíc teprve o začátek. „Během příštích pěti let budou minipočítače velké jako zrnko soli v mnoha různých zařízeních a objektech,“ věří šéf výzkumu IBM Arvind Krishna. Je pravda, že americká firma dokáže budoucnost odhadovat obvykle poměrně dobře; a je tedy klidně možné, že se budeme časem s podobně malinkými počítači setkávat pravidelně.

Rozměry 1x1 milimetr jsou opravdu fantaskní. Mimo tranzistorů počítač obsahuje také fotovoltaickou buňku, SRAM paměť a LED komunikační jednotku s fotodetektorem.

Mimochodem – jak vtipně poukázal server The Verge – tento minipočítač by dokázal rozjet dosud milovanou „pramáti stříleček“ Doom. Pokud se bude minipočítač v budoucnu opravdu prodávat za cenu několika korun, někdo jej pro tento účel jistě využije, nejlépe připojený k obdobně miniaturnímu displeji.

Úvodní foto: IBM


Komentáře