Podnikový standard pro blockchainové sítě je na světě, zjednoduší finanční transakce

Skupina Enterprise Ethereum Alliance (EEA) čítající na 500 společností uveřejnila první blockchainový standard. Zaměřen je samozřejmě primárně na podnikovou sféru.

Podnikový standard pro blockchainové sítě je na světě, zjednoduší finanční transakce


Základním zaměřením nového standardu je konkrétně automatizace podnikových finančních transakcí, na což je ostatně distribuovaná decentralizovaná databáze nejvhodnější.

Na světlo světa EEA vypustila open source framework zvaný Enterprise Ethereum Client Specification 1.0. Aplikační rámec má zrychlit podnikové transakce, zvýšit míru ochrany soukromí u smluv a celkově vytvořit efektivnější proces zpracování transakcí.

Architektura nového standardu EEA je založena na blockchainovém základu společnosti Ethereum Foundation, organizací, která mimo jiné stojí i za druhou nejcennější kryptoměnou současnosti: Etherem.

Pomocí vzniklého standardu mohou vývojáři napsat kód, který umožní základní míru interoperability mezi podniky a jejich zákazníky skrze veřejný blockchain.

Standard EEA slibuje i zvýšenou efektivitu, protože umožní data „přehrát“ mimo primárně blockchainovou síť a zpracovat je v oddělené databázi ukryté za firewallem. Primární blockchain je tak použit pouze k validaci dokončené transakce, případně k vytvoření separátního heše reprezentujícího data offline.

Zpracovávání informaci mimo hlavní blockchainový řetězec nabývá na popularitě díky zvýšení rychlosti; jediná transakce jinak může zabrat mnoho minut. Bitcoinové transakce kupříkladu v průměru zaberou kolem deseti minut.

„Ethereum má pouze 13 nebo 14 transakcí za sekundu, a to není pro podnikové potřeby dostačující,“ popisal Tom Lombardi, šéf strategie rozvoje trhu v EEA. „Ne všechno se však musí odehrávat v primárním řetězci.“

Během října letošního roku by se měl Ethereum Client Specification 1.0 ještě rozšířit a zahrnout více aplikačních rámců pro různé specifické podnikové účely.

„Každý člen EEA má jeden hlas, ať už jde o velkou nebo malou společnost,“ popsal výkonný ředitel EEA Ron Resnick. „Pracujeme společně na implementaci certifikačního kurzu, který bude založen na verzi 1.1.“

Obecně v současnosti existují dva typy blockchainů: veřejné, které nemají žádnou centrální autoritu a fungují na principu konsenzu komunity. Privátní blockchainy oproti tomu mají administrátora, který prověřuje zájemce a následně je do blockchainu připojuje.

Privátní blockchainy by mohly najít uplatnění u mezipodnikových transakcí mezi stálými obchodními partnery nebo pro transakce v jednotlivých divizích mezinárodních společností.

Jednotlivé firmy v EEA chtějí pokračovat v rozvoji blockchainových standardů, Ethereum už nyní zahrnuje schopnost chytrých kontraktů, užitečného automatizačního nástroje – podobný má i Hyperledger, druh „podnikového blockchainu“.

Úvodní foto: Fotolia © iconimage


Komentáře