Preview Office 2021 pro Macy je tu

Microsoft učinil několik zásadních prohlášení směrem k firemním uživatelům Maců, respektive iOS. Včetně informací o nové verzi sady Office s „trvalou“ licencí či vylepšení aplikace Teams.

Preview Office 2021 pro Macy je tu


Proč na tom záleží? Cokoliv Microsoft podniká se svou sadou pro produktivitu, zákonitě ovlivňuje zaměstnance, včetně těch používajících Macy, iPady a iPhony. Koneckonců, jen ve Spojených státech je sada Office využívána v 650 tisících firmách a Office 365 / Microsoft 365 eviduje 258 milionů uživatelů měsíčně, včetně těch, kteří s aplikacemi pracují na zařízeních od Applu. Počet uživatelů Teams pak denně dosahuje až 115 milionů.

Co je tedy nového v Office? Ne každý uživatel či firma chce, potřebuje nebo může využít předplatitelský balíček Microsoft 365, nicméně i takové zákazníky chce Microsoft udržet, a tak jim nabízí verze svých produktů s tzv. trvalou licencí, za kterou platí jednorázově, ovšem bez toho, aby takto zakoupené produkty byly dále vylepšovány. V únoru jim Microsoft představil novou „zaplať jednou, používej pět let“ verzi Office, která má nahradit Office 2019, přičemž k mání bude jak pro Windows, tak pro Macy. Microsoft rovněž potvrdil vznik Office LTSC, což je prakticky totéž, jen cílené na firmy zachovávající své systémy v režimu offline.

Jak Office LTSC, tak Office 2021 pro Macy jsou už firmám dostupné v oficiálním preview kanálu, což značí, že oba produkty by měly být uvedeny do širší distribuce v nadcházejících týdnech, byť oficiální datum vydání zatím zveřejněno nebylo. Office 2021 Standard for Mac (Preview) obshauje Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, OneDrive a Teams. Během preview fáze bude sada aktualizována jedenkrát měsíčně a fungovat nativně jak na Apple Silicon, tak na Intel Macích.

Co je nového v Teamsech? Microsoft pro iOS aktualizoval také aplikaci Teams. Pro iOS uživatele jsou nejzásadnější novinkou nové možnosti, jak spravovat konverzace. Na iPhonech a iPadech bude možné chaty připínat a odtud s nimi dále pracovat. Součástí aktualizace jsou též nové emoji, možnost změnit si podobně jako v Zoomu pozadí nebo práce se seznamy a skupinami potenciálních účastníků konferencí.

Co je ještě nového? Jedna z novinek Microsoftu na první pohled nepůsobí vyloženě pro-Applovsky, ovšem poslední Windows 10 build pro Insidery uživatelům dává možnost spouštět Linuxové aplikace nativně, a to díky prvnímu preview GUI aplikační podpory ve Windows Subsystému pro Linux. Pro majitele Maců sice nejde o nic až tolik zajímavého, dokud neuvážíte pokračující spekulace o záměrech Microsoftu s vývojem Windows pro ARM. V tomto světle novinka ukazuje, nakolik se přístup Microsoftu k PC změnil. Už nechce mít z Windows nutně operační systém pro všechny počítače, chce však poskytovat software, služby a infrastrukturu v rámci jakéhokoliv ekosystému.

Obliba Applu ve firmách rapidně roste, je tedy logické, že toho chce využít i Microsoft. A je možné, že rok po oznámení záměru Applu přejít na vlastní Apple Silicon, se na WWDC 2021 dočkáme coby té největší novinky oficiálního představení Windows ARM.

Úvodní foto: IDGNS New York


Komentáře