Přicházejí technologie monitorující lidské emoce

Microsoft údajně pracuje na technologii, která bude monitorovat řeč těla, výrazy obličeje a barvu hlasu člověka. Účelem je získat informace o emocionálním stavu.

Přicházejí technologie monitorující lidské emoce


Technologii firma vyvíjí pro svou herní konzoli Xbox 360 s ovladačem Kinect, který rozpoznává a reaguje na pohyby uživatele. Microsoft si tento měsíc zaregistroval i patent na vývoj aplikace umožnující na základě emocí aplikovat přesně cílenou inzerci.

 

Základní idea je taková, že Kinect bude i nadále fungovat pro hraní her. Když ale lidé hrát přestanou, ovladač bude i nadále sledovat, co dělají. Přístroj tak získá informace o jejich náladě.

Microsoft chce tato data kombinovat s daty získanými u lidí, kteří prohlížejí internet pomocí Internet Exploreru a využívají službu Bing. Systém pak pomocí sesbíraných údajů sestaví emocionální profil uživatelů. Půjde pak na ně cílit reklamu tak, aby existovala vyšší šance vzbudit u nich žádoucí chování.

 

Mnohé firmy ale v tomto ohledu došly mnohem ještě dál než Microsoft. Například Facebook získal Face.com, tedy společnost, jejíž software umožňuje monitorovat a rozpoznávat fotografie lidí na základě toho, jak je na snímcích označují jiní uživatelé. Zatím se jen málo ví o tom, že technologie Face.com je ale s pozoruhodnou přesností schopna také odhalovat emoce.

 

Pozadu nezůstává ani Google, který na sociální síti Google+ od loňského roku nabízí nástroj na rozpoznávání tváří. Společnost rovněž oznámila, že má i program na odhalování emocí. Firma ale zatím údajně naráží na náročné zpracování dat.

Velkou budoucnost mají v tomto ohledu také videa a videokonference. Facebook, který integroval službu Skype, i platforma Google se službou Hangouts, se snaží přesvědčit lidi, aby si v rámci videochatů snímali obličeje – tak, aby je systémy mohly rozpoznávat a zároveň určovat náladu člověka. Prozatím ale lidé nejsou příliš ochotni tyto funkce používat z důvodu obav o své soukromí.

 

Využití by zmíněné technologie mohly najít i při pomoci lidem, kteří trpí depresemi. Existuje stránka ginger.io, odkud si lze do smartphonu nainstalovat aplikaci, která bude monitorovat běžný život nemocného. Když například nastane situace, že člověk po určitý čas nebude vyvíjet žádnou fyzickou ani psychickou aktivitu, systém kontaktuje lékaře.

V ideálním případě bude technologie schopna poskytovat i průběžné informace o tom, jak se člověk s depresí cítí, tedy opět trvale monitorovat náladu a emoce.

Úvodní foto: © IDG CZ


Komentáře