Privátní cloud od Microsoftu nabízí vše v jednom – a navíc ušetříte

Privátní cloud od Microsoftu nabízí vše v jednom – a navíc ušetříte


Microsoft je zcela jistě jedním z největších propagátorů cloud computingu. Kromě veřejného cloudu v podobě Windows Azure, Office 365 a některých dalších služeb se však stále více koncentruje na ten privátní. Ten je navíc díky výhodným licenčním podmínkám ekonomicky zajímavý i pro středně velké firmy. Firma zde dokáže ušetřit na investicích do hardwaru, ale také na provozních nákladech.

 

Privátní cloud = virtualizace + správa + samoobslužnost

Privátní cloud se skládá v podstatě ze tří komponent. Tou první je virtualizace, která nejenže zvyšuje flexibilitu celého prostředí a pomáhá efektivněji využívat hardwarové prostředky, ale při využití více nodů výrazně zvyšuje i celkovou dostupnost. Další komponentou je automatizace správy a údržby včetně zálohování a obnovy dat. Microsoft právě v tomto sektoru udělal přelomový krok, a to s novou generací rodiny produktů Microsoft System Center 2012. Vše, co je potřeba pro správu a údržbu privátního cloudu, ať již po hardwarové, softwarové, aplikační, či procesní stránce, zahrnul do jednoho balíku, a navíc za jednu cenu. Nechybí dokonce ani komplexní bezpečnostní řešení pro servery System Center Endpoint Protection. Posledním stavebním kamenem privátního cloudu je samoobslužnost koncových uživatelů, kterou zajišťuje jednak System Center App Controller, jednak také procesy, které lze nastavit v rámci jednotlivých součástí System Center. V praxi to potom vypadá tak, že uživatel si v samoobslužném portálu například vybere, že potřebuje nový e-shop. Po pár kliknutích má k dispozici veškerou potřebnou virtualizovanou infrastrukturu včetně nainstalovaných operačních systémů, databázových serverů a dalších komponent, včetně napojení na Active Directory, nastavení proxy serverů, napojení na monitoring serverů i systém zálohování a obnovu dat.

MS cloud

 

Microsoft můžete pro privátní cloud využít i s konkurenčním řešením

Microsoft v oblasti privátního cloudu ještě více rozvinul svoji filozofii otevřenosti vůči konkurenčním řešením a schopnost jejich integrace. U virtualizace není nutné využívat Windows Server 2008 Hyper-V. Produkty Microsoftu můžete využívat i v případě, že vaše firma využívá VMware nebo Citrix. Totéž platí i na straně automatizované správy a údržby. Zde je možné jednotlivé komponenty System Center bez problémů použít s jejich případně již používanými alternativami např. od IBM nebo HP. Důležitý je přitom fakt, že klíčové komponenty automatizované správy jako Operations Manager má na starosti hlavně dohled a Service Manager i Orchestrator. Ty slouží k zajištění vysokého stupně samoobslužnosti, a dokonce i k automatizovaným zásahům. Pokud nastane krizová situace, poradí si i s ovládáním „nemicrosoftích“ součástí privátního cloudu. Například Operations Manager navíc umí monitorovat i storage řešení, síťovou infrastrukturu, VoIP řešení a podobně.

MS cloud

 

Nový System Center 2012 rozumí i aplikacím

Privátní cloud od Microsoftu staví na nejvyšší úroveň aplikace, což je v praxi to, co firmu trápí nejvíce – poštovní server, podnikový informační systém nebo třeba e-shop. Ty lze monitorovat i do hloubky na úroveň jednotlivých úloh, u kterých lze vyhodnocovat i výpočetní náročnost. Přístup do hloubky se přitom netýká jen produktů od Microsoftu. Dostupnost a výkonové parametry je možné sledovat i u libovolných dalších aplikací, a to dokonce i tehdy, jsou-li napsané např. v PHP, Javě nebo .NET. Stačí jen zpočátku systém nastavit a následně už vše probíhá zcela automaticky.

 

Privátní cloud lze budovat i postupně, vyplatí se při desítkách serverů

Privátní cloud od Microsoftu má ještě jednu odlišnost. Díky příznivému licencování System Center 2012 Datacenter na procesor a na neomezené množství virtuálních strojů firma vlastně do privátního cloudu může postupně „dorůst“. Systém je takový, že k existující virtualizaci, která se dnes týká i malých firem, postupně nasazuje jednotlivé komponenty System Center (ty firma získala v rámci jednoho balíku) a v okamžiku, kdy už má firma větší počet serverů a jí samotné to dává smysl, jednoduše posune virtualizovanou infrastrukturu do privátního cloudu – od verze 2012. A vlastně „jen“ za cenu práce firemních IT administrátorů.

Více se dozvíte na www.microsoft.cz/privatnicloud.

Úvodní foto: © sellingpix - Fotolia.com


Komentáře