Privátní cloud od Microsoftu šetří čas i peníze

Privátní cloud sdílí mnoho vlastností veřejného cloud computingu, včetně samoobslužných funkcí, škálovatelnosti, vysoké flexibility a řady dalších charakteristik. Jako takový je však určen výlučně pro vaši společnost a vybudovat jej můžete ve vlastním datacentru a na známé platformě Windows Server.


Co je to privátní cloud
Privátní cloud stojí evolučně mezi veřejným cloudem a virtualizací serverů. Stejně jako u virtualizace se zde využívají pro jednotlivé aplikace i skupiny uživatelů virtuální servery a fyzické servery jsou pro zvýšení dostupnosti propojeny do clusterů. Podobně jako u Windows Server 2008 R2 s technologií HyperV je i zde možné provozovat virtuální stroje na jiných platformách než Microsoft Windows, tedy například na populárních distribucích Linuxu, jako jsou RedHat, SUSE nebo CentOS. Z veřejného cloudu si ten privátní zase propůjčuje velice důležitou samoobslužnost jednotlivých aplikací a tím i vysokou flexibilitu při zřizování či úpravě jednotlivých služeb. Zřízení virtuálního Exchange Serveru tak

Ukázka samoobslužného rozhraní pro správu cloudu v System Center 2012

Obrázek 1: Ukázka samoobslužného rozhraní pro správu cloudu v System Center 2012

v privátním cloudu, stejně jako u veřejného Exchange Online, zvládne díky cloudovému nástroji Microsoft System Center Virtual Machine Manager Self-Service Portal 2.0 sám uživatel prostřednictvím webového formuláře během pár minut. Není tedy nutné mít IT profesionála, který by vše potřebné nejprve nainstaloval, nakonfiguroval atd. O bezproblémový chod privátního cloudu se stará kompletní sada nástrojů Microsoft System Center, která zajišťuje správu virtuálních strojů, jejich údržbu a konfiguraci, a komplexní nástroj pro automatizaci správy a řešení problémů a uživatelských požadavků System Center Orchestrator (dříve Opalis). IT oddělení provozující privátní cloud tak dostává do ruky obdobné nástroje jako IT odborníci spravující veřejný cloud.

Kdy volit privátní cloud
Privátní cloud je vhodný zejména pro firmy s větším množstvím serverových aplikací a uživatelů. Všude tam, kde je třeba často instalovat nové serverové aplikace, kde je třeba řešit množství uživatelských požadavků, a také tam, kde se firma nebo úřad rozhodne centralizovat serverovou infrastrukturu. Stávající hardware je využit na maximum, eliminují se „výkonové rezervy“ jednotlivých serverů atd. Zároveň se výrazně šetří čas IT administrátorů, protože privátní cloud zavádí do velké míry automatizaci procesů, včetně monitoringu, a dokonce i včetně řešení řady problémů. K tomu přináší vysokou míru samoobslužnosti, kdy část agendy IT administrátorů zvládne i sám uživatel.

Do privátního cloudu můžete i dorůst
Díky příznivé cenové politice Microsoftu a díky tomu, že privátní cloud na platformě Microsoft ECI Datacenter stojí na stejných základech a nástrojích, které už uživatelé i IT administrátoři znají z platformy Windows Server, je přechod na privátní cloud relativně rychlý a plynulý. Firma tak do privátního cloudu na platformě Microsoftu může také postupně „dorůst.“ Není to tedy o tom, že by v nějakém bodě bylo nutné zahodit již vynaložené investice na hardware a software, ale o tom, že tak jak servery postupně přibývají, je možné postupně zvyšovat míru virtualizace a automatizace správy serverů až po přechod na kompletní privátní cloud. Velkou výhodou privátního cloudu od Microsoftu je také fakt, že ne všechny tyto prvky musí být nutně od společnosti Microsoft. Pokud si vaše firma vybrala v minulosti některé součásti např. pro správu serverů od jiných dodavatelů, Microsoft ECI Datacenter s nimi umí spolupracovat a umí je do privátního cloudu zahrnout, a to včetně automatizace procesů zajištěné nástrojem System Center Orchestrator (dříve Opalis).

ECI Datacenter – jednoduché a výhodné licencování privátního cloudu
Obrázek 2: ECI Datacenter – jednoduché a výhodné licencování privátního cloudu

Privátní cloud se vyplatí
Privátní cloud od Microsoftu umožňuje firmě dosáhnout úspor z rozsahu při nákupu IT infrastruktury a zajišťuje její vyšší a garantovatelnou dostupnost. Zároveň také výrazně zvyšuje flexibilitu v oblasti nasazování nových aplikací a snižuje administrativní zátěž IT oddělení, které se může soustředit na proaktivní rozvoj IT. Díky své architektuře navíc privátní cloud od Microsoftu zajišťuje maximální možné využití stávajících investic do IT infrastruktury i IT odborníků.

Pro vice informaci kliknete sem.Komentáře