Procesor IBM simuluje nervové synapse mozku

Procesor napodobující lidský mozek je tvořen více než 4 tisíci jádry.

Procesor IBM simuluje nervové synapse mozku


Lidský mozek je nejsofistikovanější počítač na světě schopný často až neuvěřitelných věcí. Dokáže rozpoznat objekty, porozumět lidské řeči, rychle reagovat na změny. Již od samého počátku digitálních technologií se vědci snaží vybudovat počítač, který by lidský mozek co nejvíce připomínal.

Většina pokusů o napodobení lidské aktivity měla podobu softwarových řešení, ale v posledních letech někteří vědci přesunuli své úsilí na vývoj speciálních procesorů, které zpracovávají informace výrazně odlišným způsobem než tradiční hardware.

Do hardwarového proudu patří i ambiciózní projekt technologického gigantu IBM a v tomto týdnu společnost konečně zveřejnila vědeckou práci, ve které popisuje poslední výsledky svého zkoumání. Společně s tím IBM představilo procesor TrueNorth postavený na jednoduchém experimentálním systému.

TrueNorth se skládá z 4 096 procesorových jader a napodobuje 1 milión lidských neuronů a 256 miliónů synapsí, což jsou dva základní stavební bloky lidského mozku. Procesor dokáže kódovat data jako vrstvy impulsů, což je podobné způsobu, jakým podle názoru neurovědců mozek ukládá informace.

Jde o první krok. Tradiční procesory typu CPU a GPU nejsou v kódování dat ve stylu lidského mozku vůbec dobré. „Reprezentace dat časováním nervových impulsů... to je něco, s čím si digitální technologie v minulosti nevěděly rady. Jde o velmi pěkný experiment v architektuře procesorů,“ okomentoval představení procesoru profesor Carver Mead z Kalifornské technické univerzity, který je často označován za dědečka neuromorfického hardwaru.

 

Úvodní foto: © Maksim Kabakou - Fotolia.com


Komentáře