Průsvitné solární panely by mohly dobíjet přenosná zařízení

Tenké solární panely společnosti 3M lze aplikovat na okna nebo displeje, aniž by byl jakkoliv narušen jejich účel.

Průsvitné solární panely by mohly dobíjet přenosná zařízení


K představení solárního filmu došlo na japonském veletrhu Ceatec s tím, že do běžného prodeje se dostanou někdy v příštím roce. Jeho výrobce, společnost 3M, sice doufá, že novou solární technologii budou chtít pro své budovy využít především velké firmy a vládní instituce, takový produkt by však jistě mohl nalézt uplatnění také u přenosných zařízení, jako jsou tablety či chytré telefony.

Například k nabití iPhonu by byl potřeba metr čtvereční solárního filmu. Samozřejmě za předpokladu plného slunečního svitu. Metr čtvereční filmu totiž dokáže vyprodukovat výstupní napětí 5 Voltů při výkonu 7 Wattů a dokáže pracovat i při takovém přísunu slunečního svitu, při kterém běžné fotovoltaické panely stagnují.

Produkt v současné době dokáže vygenerovat asi jen pětinu toho, co tradiční křemíkové solární panely. Dokonce bude stát asi o polovinu více, ačkoliv konečná cena zatím nebyla stanovena. Na druhou stranu lze však očekávat, že s tím, jak bude růst produkce, klesne pořizovací cena na přijatelnější úroveň. Velkou výhodou nové technologie je navíc její jednoduchá instalace a také minimální prostor vyžadovaný pro její aplikaci.

„Běžný uživatel si prostě dojde do obchodu, koupí si produkt, přijde domů a sám provede jeho instalaci,“ říká Yasuhiro Aoyagi, senior manažer z vývojové divize 3M. Ten také prozradil, že film je vyroben z organického fotovoltaického materiálu, který je vytisknut na listy. Film blokuje či absorbuje až 80 % viditelného a kolem 90 % infračerveného světla, takže se zároveň chová jako sluneční clona. Při demonstraci produktu na Ceatecu byl panel připevněn k jednomu oknu. Ve vzdálenosti 8 centimetrů od vnitřní strany okna byl naměřen teplotní rozdíl 10 °C.

Úvodní foto: © Elenathewise - Fotolia.com


Komentáře