První tištěná kovová zbraň zvládne přes 50 výstřelů

Replika klasické pistole Browning M1911 překonává předchozí plastovou variantu v odolnosti i přesnosti.

První tištěná kovová zbraň zvládne přes 50 výstřelů


Za první kovovou zbraní vyrobenou za použití trojrozměrného tisku stojí americká společnost Solid Concepts. Jde o repliku poloautomatické pistole M1911 ráže .45, která byla až do roku 1985 standardní zbraní armády Spojených států.

Výrobce z vytisknuté zbraně úspěšně vypálil 50 výstřelů. Kromě odolnosti se zbraň vyznačuje také poměrně velkou přesností – na vzdálenost 30 metrů se testovacímu střelci povedlo zasáhnout střed terče hned několikrát.

Předchozí střelná zbraň vyrobená v trojrozměrné tiskárně se takovou úspěšností pochlubit nemohla. Plastová pistole z dílen Defense Distributed se rozpadla po několika výstřelech.

Na rozdíl od svého předchůdce se však Solid Concepts výrobou zbraně nesnaží prosazovat právo na vlastnictví zbraně podle druhého dodatku americké ústavy. Společnost jen zvolila neobvyklý způsob, jak demonstrovat úroveň svých znalostí a vybavení.

„Nesnažili jsme se přijít s levnějším, jednodušším a efektivnějším způsobem výroby zbraní. O to nám vůbec nešlo. Chtěli jsme vyvrátit běžně zažitou představu, že použitím technologie přímého kovového laserového spékání (DMLS) nelze docílit dostatečně silných a přesných výrobků,“ řekl projektový manažer Solid Concepts Phillip Conner.

Zbraň se prý skládá z více než 30 vytištěných komponent z nerezové oceli a nikl-chromové vysoce legované slitiny. Pokud byste si však zbraň chtěli vytisknout na domácím počítači, máte smůlu. Její výroba je možná pouze na průmyslové tiskárně, jejíž cena se podle některých expertů pohybuje vysoko přes půl miliónu dolarů.

Technologie DMLS pracuje na principu spojování kovového prášku do pevných celků pomocí soustředěného laserového paprsku. Stejná technologie se používá k výrobě kovových dílů pro letecký průmysl nebo zakázkové chirurgické implantáty.

Je otázkou, jaké reakce výroba zbraně vzbudí u amerických úřadů. V případě pistole od Defense Distributed se americké ministerstvo zahraničí pokoušelo prosadit zákaz šíření plánů na výrobu této zbraně. Takové plány by si totiž mohl kdokoliv stáhnout do svého počítače. Nyní však pravděpodobně nic takového nehrozí – v Solid Concepts rozhodně nemají k šíření výrobních plánů žádný důvod.

Úvodní foto: © Solid Concepts


Komentáře