Ropné skvrny budou možná likvidovat inteligentní nanoroboti

Vědci z Massachusettského institutu technologií (MIT) využili nanotechnologie k vyvinutí robota, který se dokáže samovolně pohybovat po mořském povrchu a čistit ho od ropných skvrn.


Vědci předpokládají využití velkého počtu těchto zařízení, pojmenovaných Seaswarm, k odstranění ropných skvrn efektivněji a levněji než při použití jiných existujících metod, vyplývá to z vyjádření univerzity. Výzkumníci prozradili, že flotila 5 000 Seaswarm robotů by mohla vyčistit únik o stejné velikosti jako byl nedávno v Mexickém zálivu za jeden měsíc.

"Doufáme, že obrovské ropné úniky jako byla nedávno katastrofa plošiny Deepwater Horizon se nebudou v budoucnu opakovat, nicméně malé ropné skvrny se objevují opakovaně v souvislosti s těžbou v moři," vysvětluje výzkumník Carlo Ratti v prohlášení. "Sami jsme si dali za úkol vyvinout jednoduchý, levný čistící systém na vyřešení toho problému. Narozdíl od tradičních sběračů, je Seaswarm založen na systému malých, autonomních jednotek, jež se chovají jako roj a filtrují ropu během celodenní práce bez nutnosti lidského zásahu.

Tým MIT vědců vyvinul prototyp robota a předvede ho tento víkend na mezinárodním veletrhu v Itálii. Veletrh je věnován tématu "jak nanotechnologie bude měnit život do roku 2050".

Šestnáct stop dlouhý a sedm stop široký robot je navržen k využití dopravního pásu pokrytého tenkými oky z nanovláken, která pohlcují ropu. Nano oka, která byla vyvinuta na MIT, odpuzují vodu a zároveň absorbují ropu v množství dvaceti násobku své váhy. Podle vyjádření univerzity může být ropa vyjmuta z vnitřku robota a spálena. Poté oka mohou být znovu využita.

Pro "rojové" chování, vykazující určité prvky inteligence, budou jednotky používat bezdrátovou komunikaci a technologii GPS. Díky tomu se budou pohybovat po celém oceánu bez nutnosti jakéhokoliv vázání na jedno místo a bez opuštění některé oblasti bez vyčištění, vysvětluje MIT. Jakmile některá jednotka zaznamená okraj skvrny, ostatní se začnou pohybovat k tomuto místu a komunikovat mezi sebou za účelem rovnoměrného rozprostření po celé skvrně.

"Představujeme si něco jako koberec, jež se bude pohybovat po moři a bezproblémově absorbovat povrch skvrny," prozrazuje výzkumník Assaf Biderman. "To nás také vedlo k navržení nového mořského vozidla - jednoduchého a levného dopravního pásu, jež se valí po povrchu oceánu a přizpůsobuje se vlnám."

Roboti využívají energii z dvou čtverečních metrů solárních panelů.

MIT, jež informoval, že roboti by měli být schopni pracovat nepřetržitě několik týdnů, prozradil, že například během čištění ropné skvrny v Mexickém zálivu bylo nasazeno více než 800 sběračů, ale byla sebrána pouze tři procenta povrchu ropy. Výsledky Seaswarm by měly být značně lepší.Komentáře