Rozpoznávání obličeje od Googlu možná neprojde kvůli bezpečnosti

Aplikaci, která umožňuje získat informace o vyfocené osobě, nakonec možná srazí vaz obavy o ochranu soukromí.


Funkce pro rozpoznání obličeje měla být součástí vyhledávací aplikace Google Goggles, díky které mohou majitelé chytrých telefonů velmi rychle získat informace o vyfoceném objektu. Kromě rozpoznání historické budovy či knihy, si Goggles poradí i s čárovými kódy, umí překládat a dokonce zvládne vyřešit logickou hru sudoku. V tomto směru jde o velmi užitečný nástroj, proti kterému nemůže mít nikdo nějaké námitky. Zabudováním funkce pro rozpoznání obličeje a následné získání informací z volně dostupných zdrojů však Google může hodně narazit u ochránců soukromí.

Google ještě oficiálně neoznámil, kdy hodlá funkci do Goggles zabudovat. Sám přiznává, že obavy o ochranu soukromí, ale také bezpečnost jsou oprávněné. „Jak jsme řekli již před rokem, funkce pro rozpoznání obličeje se v Goggles neobjeví, dokud nevyřešíme otázku ochrany soukromí,“ uvádí Google ve svém prohlášení. Zatím se mu to prý nedaří.

Společnost má s ochranou soukromí dlouhodobě problém. Vše začalo kontroverzním prohlášením dnes již bývalého generálního ředitele Erica Schmidta. Ten během svého vystoupení v pořadu jedné americké televize prohlásil, že „pokud máte něco, co nechcete, aby někdo věděl, možná není Google tou správnou volbou.“ V květnu loňského roku si zase Google zavařil nechtěným sběrem dat uživatelů používajících nezabezpečené Wi-Fi připojení. Citlivé informace získávala speciální vozidla skenující ulice pro službu Street View. Společnost proto zavedla tvrdá opatření, aby se nic podobného už neopakovalo. Více se můžete dočíst v článku Po průšvihu s Wi-Fi zpřísňuje Google svou politiku ochrany soukromí.Komentáře