Safírový iPhone 6? Apple má zájem o drahokamy

Apple investuje do vývoje nového typu obrazovky pro chytré telefony, která bude tvrdší a odolnější vůči škrábancům. Proč se ale společnost tolik zajímá o safír?

Safírový iPhone 6? Apple má zájem o drahokamy


Safír je velmi tvrdý opticky průhledný krystal, který vypadá a také se trochu chová jako sklo či diamant. Kámen může nabývat mnoha forem, přičemž drahokam je jen jednou z nich. Stejně tak je k nalezení v mnoha barvách včetně červené, zelené, žluté či oranžové. Červený safír je znám jako rubín, ovšem většina lidí zná safír spíše v jeho modré podobě.

Čistý safír je čirý

Uživatelé budoucích iPhonů se však rozhodně nemusí bát, že by jejich obrazovka byla modrá. Drahokamy získávají svou barvu díky nečistotám, které jsou v nich obsažené. Safír používaný pro obrazovky je bezbarvý, protože je čistší a neobsahuje žádné železo, titan, chrom, měď ani hořčík.

Safíry se běžně těží jako jakékoliv jiné drahokamy, ovšem krystaly používané pro jiné účely než pro šperkařství se vyrábějí uměle. Existuje několik různých metod, jak safír vyrobit, ovšem nejčastěji se k přeměně na krystal používá oxid hliníku.

Průmyslové využití

V současné době se safír již běžně používá při některých výrobních procesech, ale své uplatnění našel také v laserech. Například rubín se používá pro vytváření červených laserových paprsků. Dále se safír používá k ochraně oken a dokonce i výrobě neprůstřelných skel. Safír je navíc velmi ceněn pro velkou odolnost vůči škrábancům, což by jistě vzali povděkem i budoucí uživatelé další verze iPhonu.

Jednou z hlavních překážek v případném využití safíru pro zařízení Applu je však jeho vysoká cena. Na druhou stranu je nepravděpodobné, že společnost v případě iPhonu 6 přišla s razantním nárůstem ceny. Spíše se bude chtít udržet cenu na úrovni iPhonu 5S.

Alternativní řešení

Safír však není jedinou možností, jak ochránit uživatelská zařízení před poničením. Některé telefony, mimo jiné i Samsung Galaxy S4 nebo stávající iPhony, již k tomuto účelu používají odolné sklo Gorilla Glass. Další alternativu vyrábí japonská společnost Asahi Glass, jejíž Dragontail je k nalezení třeba na smartphonu Sony Xperia Z1.

Safír je sice tvrdší a odolnější než oba zmíněné produkty, přesto je s ním stále spojeno mnoho otazníků, které bude muset Apple před uvedením finálního produktu vyřešit.

 

Úvodní foto: © Galyna Andrushko - Fotolia.com


Komentáře