Satya Nadella: Microsoft se musí změnit sám

Šéf Microsoftu Satya Nadella v dlouhém dopise určeném svým zaměstnancům ve čtvrtek napsal, že „on a jeho manažeři podniknou důležité kroky, které znatelně změní kulturu uvnitř Microsoftu“.

Satya Nadella: Microsoft se musí změnit sám


Microsoft má reputaci firmy, kde není jednoduché pracovat - kvůli politikaření uvnitř organizace a celkové ne příliš přátelské firemní politice. Předchůdce Nadelly Steve Ballmer těsně před oznámením, že jde do důchodu, představil plán s názvem Jeden Microsoft, který měl nastartovat změny uvnitř společnosti. Z dopisy Nadelly není jasné, zda bude svou novou iniciativu stavět právě na tomto konceptu, či má plán zcela nový. Každopádně chce, aby společnost fungovala efektivněji.

Změna firemní kultury je pro Microsoft nezbytná, pokud chce dlouhodobě vyvíjet inovativní produkty, které budou mít lidé rádi, uvedl Nadella. Výkonný ředitel společnosti ve svém otevřeném dopise také vůbec poprvé popsal Microsoft jako „firmu, jež se zabývá vývojem platforem a nástrojů pro zlepšení produktivity“, přičemž podle Ballmera měl Microsoft být „firmou, která vyrábí zařízení a služby“. „Microsoft zcela změní způsob, kterým jednotlivci a firmy po celém světě pracují s elektronickými dokumenty. Naše produkty nabídnou mnohem více, než jen úpravu dokumentů, prezentací či tabulek. Pomůžeme lidem, kteří plavou v moři zařízení, aplikací, dat a sociálních sítí,“ dodal Nadella.

Produkty Microsoftu se tak mají přizpůsobovat prostředím, v nichž jednotliví uživatelé pracují. Aby toho Microsoft mohl dosáhnout, musí se změnit sám. „Organizace se změní, proběhnou akvizice. Změní se povinnosti u jednotlivých druhů práce. Budou vytvořena nová partnerství. Naše priority se změní, budeme naslouchat novým nápadům, nabírat nové lidi, procesy budou zjednodušeny,“ napsal Nadella. „Cílem je snížit množství času a energie, které potřebujeme k tomu, abychom věci uskutečnili. Zodpovědnost nad jednotlivými úkoly tak od nynějška bude mít méně lidí,“ dodává. Microsoft také zvýší investice do vzdělávání zaměstnanců, zjednoduší se rozvíjení nových projektů. Pro zaměstnance bude snazší měnit v rámci firmy jejich posty.

„Změna kultury znamená, že budeme dělat věci odlišně. Lidé si při pronesení této věty často myslí, že změnit by se měli všichni ostatní kromě nich samotných. Abychom fungování Microsoftu zlepšili, musíme však změnit přístup k práci my všichni,“ zakončil svou výzvu Nadella.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře