Sedm technických inovací, které změnily svět

Dokážete si představit život bez mobilu, notebooku nebo bez internetu? Technika je nezbytnou součástí života dnešní společnosti a jen těžko si můžeme domýšlet, jak naši prarodiče plnili své pracovní povinnosti bez výhod, které má dnes k dispozici naprosto každý.


Novinářská společnost PBS vydala na oslavu třicátého roku svého působení na televizní obrazovce žebříček třiceti věcí, které změnily svět. My jsme pro vás vybrali sedm zásadních vynálezů z oblasti technologické a vždy uvedeme i jak si stojí ve zmíněném celkovém hodnocení všech oborů.

RFID (#23)
Před tím, než Nike používal rádiové vlny na to, abyste si mohli samy změřit, jak rychle běžíte, objevila se tato technologie už za Druhé světové války. Až v 80 letech se objevili u mýtných bran jako přístroje měřící rychlost, které jsou nám dnes notoricky známé.

GUI (#21)
První grafické rozhraní vynalezl Douglas Englebart v roce 1968 a v následujících desetiletích můžeme za jeho vývoj poděkovat společnosti Apple. Díky těmto vizionářům jsme v současnosti schopní komunikovat s počítačem pomocí myši, využívat ikony a vidět i další symboly místo toho, abychom si museli pamatovat složité klávesové zkratky na spouštění jednotlivých programů.

Komunikace s ostatními pomocí internetu (#20)
Portály, kde se můžete podělit se známými o své zážitky, jsou opravdu mladá záležitost. Průkopníkem byl SixDegrees.com v roce 1997. Masový zájem ovšem probudil až populární MySpace v roce 2003. Nyní už je nabídka širší a objevili se například Facebook a Twitter, kteří všechny funkce mnohem více rozpracovali.

E-shopping a internetové aukce (#15)
Kde bychom teď byli bez Amazonu, eBaye a dalších online obchodů. Řeknu vám to přesně, stáli bychom v koloně někde ve městě při cestě do kamenného obchodu. Právě možnost komerčního využití internetu vyvolala boom elektronického nakupování a naopak ulehčila tomu klasickému.  


Mobilní telefony (#3)
Podívejte se na váš malý a elegantní telefon a děkujte Bohu. První přístroje, které představila Motorola roku 1983, neměli více funkcí než rádio v autě a velké byly zhruba jako kufr.

Počítače a notebooky (#2)
Rok 1981 byl pro výpočetní techniku zlomový; firma IBM představila model 5150 a nazvala ho „osobním počítačem“. Následně se Osborne 1 stal prvním přenosným počítačem na světě. S váhou okolo 10,5 kilogramu ale nekorespondoval s moderními představami o kompaktním notebooku.

Internet a webové stránky (#1)
Jednoznačným číslem jedna je pochopitelně internet. Naprostá nutnost vyhledávače Google; závislost na Twitteru; naše výhoda rychle vědět o všem, co se děje; naše schopnost komunikovat s ostatními jednoduše pomocí emailů; a tak dále. Internet jak ho známe, přišel až v 90. letech, a i přesto je to největší fenomén současnosti. Nebude to trvat dlouho a naše životy změní nenávratně.Komentáře