Smartphony budeme možná brzy ovládat jen pomocí očí

Ovládání telefony prostřednictvím pohybů očí není možná až tak daleko od reálného nasazení.

Smartphony budeme možná brzy ovládat jen pomocí očí


Spolu s chytrými telefony se v poslední době objevuje řada inovací ohledně jejich ovládání. Siri od Applu, která má být schopna sofistikovaně odpovědět na otázky uživatele (schválně zkuste třeba – Siri, jaký je smysl života?) je jen začátkem a nedávno se objevila například technologie pro ovládání telefonu bez dotyků, jen prostřednictvím pohybů rukou před ním. Ale i to není nic oproti technologii Senseye, která redukuje potřebu používat ruce či hlas a umožňuje takové věci, jako procházení webových stránek či hraní her jen za využití pohybů očí.

Z hardwarové stránky je využita malá kamera, která sleduje panenky očí a předává tyto vstupy mobilnímu přístroji. Výrobce této technologie ji navíc již brzy plánuje nasadit do reálného provozu v nových přístrojích, mělo by se tak stát již do roku 2013. Navíc by měla být použitelná i spolu se stávajícími smartphony a tablety.

Postupně by měly přibýt i další funkce, jako možnost zadání hesla do smartphonu prakticky během okamžiku, dále třeba bezpečnější rozpoznávání obličeje, než je tomu u Androidu 4.0 a telefon by mohl být také ovladatelnější pro osoby s různými tělesnými postiženími, případně i pro ty, kterým dnešní klávesnice smartphonů připadají příliš titěrné. Možnosti technologie Senseye zachycují i následující video:

Úvodní foto: © fotodesign-jegg.de - Fotolia.com


Komentáře