Sociální síť pro kryptoměny: BitClout přichází a už má investory

V posledních měsících zažily ohromnou vlny pozornosti takzvané NFT – digitální tokeny, které představují digitální zboží. Prodávají se i za miliony. BitClout je součástí celé této nejnovější vlny hypu.

Sociální síť pro kryptoměny: BitClout přichází a už má investory


NFT jsou prapodivná věc. Zjednodušeně řečeno jde o unikátní token, jedinečnou věc, která není zastupitelná, ale je zcela digitální. Může jít o videa, umění, zvuky, různé objekty videohrách (různé mikrotransakce a podobně) a další věci. Jednou z nejbizarnější NFT se ukázala aukce prvního tweetu v dějinách Twitteru. I to může být, očividně, NFT.

První tweet se mimochodem prodal za 2,9 milionů dolarů. Uživatel samozřejmě tweet Jacka Dorseyho nemá – jen získal digitální certifikát tweetů, podepsaný a verifikovaný Dorseym. Naprosto bizarní záležitost, ale na dnešním internetu už to člověku ani tak podivné nepřijde. Obraz doby.

NFT jsou tu asi od roku 2015, ale skutečné pozornosti se jim dostává až letos.

Samotný blockchainový BitClout se pohybuje na rozhraní mezi sociální sítí a bitcoinovou směnárnou, jejím hlavním účelem je nakupování a prodávání tokenů na základě reputace jednotlivých prodávajících – jejich důvěryhodnosti, šlo by říct. Aplikace právě vychází z beta testu a už teď je zdrojem kontroverze.

A investic – desítky milionů dolarů do její nové kryptoměny nasázely skupiny jako Sequoia Capital, Andreessen Horowitz, Social Capital, Coinbase Ventures, Winklevoss Capital nebo Alexis Ohanian, zakladatel Redditu. Vše velká a známá jména, která si mohou dovolit rizika.

BitClout má v zásadě umožňovat různým autorům, kreativcům, tvůrcům jakéhokoliv digitálního obsahu monetizovat svoji činnost prostřednictvím NFT tokenů. V současnosti mohou uživatelé do platformu vložit Bitcoiny, které se okamžitě promění na BitClout tokeny a ty lze následně utratit za „zboží“ digitálních autorů, nebo za přístup k nim. Jak se kreativec stává populárnějším, tím vyšší hodnotu jeho tokeny mají, a tím dražší jsou.

Problém je, že tito digitální autoři z toho nemusí nutně mít žádné zisky. Startup na začátku vygeneroval 15 tisíc účtů z populárních veřejných Twitterových profilů – uživatelé BitCloutu si tak mohou koupit tokeny Kim Kardashian nebo Elona Muska – bez jejich vědomí nebo souhlasu. Nic z toho nemají, ale s jejich tokeny, které lze přirovnat k jejich popularitě, uživatelé normálně obchodují: vlastně na ně „sází“, na to, že jejich tokeny budou mít dále hodnotu.

Tento krok nevzbudil výrazné nadšení.

Zakladatel BitCloutu, jehož identita je neznámá, věří, že po spuštění služby se většina z 15 tisíc účtů verifikuje a získají svoji kryptoměnu, která pro ně bude rezervovaná.

Mezi další kontroverzní rozhodnutí platformy patří to, že sice do BitCloutu lze vložit Bitcoiny, ale zatím neexistuje způsob, jak následně měny převést zpět na použitelné peníze. Podle zakladatele služby jde však jen o otázku času, než se tak stane.

Sám BitClout se kdovíproč označuje za „decentralizovanou alternativu k Twitteru“ postavenou na proof-of-work blockchainu, jehož cílem je vytvořit open source sociální síť.

Spíše však připomíná prostor pro netransparentní spekulativní investice, a nic moc víc.

Úvodní foto: Depositphotos


Komentáře