Sony předvedlo prototyp SmartEyeglass

Vývojáři dostali příležitost prohlédnout si konkurenci pro Google Glass.

Sony předvedlo prototyp SmartEyeglass


Jak začíná být zřejmé, Google myslí sázku na své inteligentní brýle Google Glass velmi vážně. To mimo jiné znamená, že segment podobných zařízení vznikne a bude dynamicky růst. Současně postupně zareaguje řada výrobců, kteří si budou muset pospíšit, pokud budou chtít získat význačnější procento trhu.

Lze to ukázat na aktivitách společnosti Sony. Možná není třeba poukazovat na její současné potíže, ale spíše připomenout, co dokázala v oblasti spotřební elektroniky díky svému walkmanovi, který se na dlouhá léta stal synonymem pro osobní přehrávače hudby. Teprve následný nástup formátu MP3 se Sony nepodařilo zachytit, chyba, kterou se bude snažit v dohledné době nezopakovat.

To vše je pozadí pro její rozhodnutí nečekaně předvést svůj prototyp chytrých brýlí SmartEyeglass vývojářům účastnícím se konference Wearables DevCon, která proběhla v minulém týdnu v San Francisku. Právě podpora vývojářské komunity je klíčová pro libovolnou platformu elektroniky, která má ambice obsáhnout celý moderní svět.

SmartEyeglass, stejně jako Google Glass, zobrazují informace přímo před očima uživatele. Na rozdíl od prototypů firmy Google, které mají malý displej ve formě hranolu, prototyp Sony jde jinou cestou. SmartEyeglass zobrazují informace v zelené barvě na dvou průhledných čočkách a při letmém pohledu se tolik od běžných brýlí neliší.

Na tomto ukázkovém videu uživatelé po příchodu na letiště obdrží směrové pokyny u virtuálních informací, které se zobrazí na brýlích. Stejně tak si lze představit scénáře, kdy jsou během sledování sportovního zápasu zobrazovány průběžné výsledky, jména hráčů, současné s příchozími zprávami SMS či informacích o zmeškaných hovorech.

Brýle mají binokulární displej, který zdánlivě zobrazuje text před uživatelem, což usnadňuje jeho čtení. Jejich součástí je i kamera, mikrofon a snímače, na které jsme si již zvykli u chytrých telefonů – akcelometry, gyroskopy či kompas. V tomto okamžiku jsou od prodejného produktu chytré brýle Sony dále než Google Glass. Prozatím jsou ovládány pomocí zvláštního, drátem připojeného ovladače s tlačítky pro navigaci a spouštění kamery. Vlastní operační systém je potom souhrn aplikací běžících na chytrém telefonu s operačním systémem Android a s brýlemi interagují prostřednictvím připojení Bluetooth nebo Wi-Fi.

Podle poskytnutých informací firma Sony právě pracuje na softwarovém vývojářském balíku, který je postaven na stejném frameworku, jaký je určen pro SmartWatch 2. Žádné další informace o dostupnosti SDK nebo prototypů nejsou prozatím k dispozici.

 

Úvodní foto: © Sony


Komentáře