Sony přichází s přenosem elektřiny vzduchem

Navzdory pokroku, díky kterému máme nespočet technologií, které posílají data vzduchem, je tu ještě jeden kabel, bez kterého většina zařízení nedokáže fungovat. Zdrojový kabel zůstává nezbytnou i když někdy nevzhlednou součástí většiny elektrických zařízení.


V posledních dnech se hodně diskutovalo o bezdrátovém nabíjení notebooků jen prostřednictvím položení na nabíjecí podložku, bez nutnosti připojení konektory (více viz článek Bezdrátové nabíjení baterií mobilních přístrojů má být hitem příštího roku). Nicméně v příštích letech by mohlo dojít k dalším pokrokům a přístroje by mohly být napájeny skutečně na dálku.

Společnost Sony v pátek vydala prohlášení, že vyvinula prototyp přístroje, který dokáže poslat bezdrátově na malou vzdálenost dostatek elektřiny k provozu televize. Během testů se společnosti povedlo poslat běžný 100 voltový elektrický proud na vzdálenost 50 centimetrů a napájet tak 22palcovou televizi.

Tento systém pracuje na principu magnetické rezonance. Hlavní zdroj napájí elektřinou čtvercovou cívku složenou z drátů a o rozměru čtyřicet centimetrů, tato cívka se nazývá hlavní, za účelem vytvoření magnetického pole. Druhá cívka je vlivem magnetického pole indukována a přenos elektřiny je tak dokončen.

Aby byl přenos elektřiny úspěšný, musí být obě zařízení nastaveny na stejnou rezonanční frekvenci, ale uspořádání cívek není nijak důležité, vysvětlila společnost Sony. To také znamená, že kovové přístroje umístěné uvnitř magnetického pole nezpůsobí zahřátí cívek.

Samozřejmě má tento prototyp zařízení i nevýhody, například efektivitu celého systému a vzdálenost, na kterou je schopno fungovat. společnost Sony prozradila, že její první prototyp, který testovala, měl efektivitu 80 %. To znamená, že celá pětina energie se ztratila. Další ztráty jsou v obvodu, který je připojen k sekundární cívce, což má za následek to, že z původních 80 wattů elektrické energie zbude po cestě tímto bezdrátovým systémem o čtvrtinu méně, 60 wattů.

Dále společnost Sony prozradila, že kvůli prodloužení dosahu vyvinula pasivní relé jednotku, která, když se umístí mezi hlavní a sekundární cívku, prodlouží dosah na 80 centimetrů.

Zpráva firmy Sony popisuje jen vývoj základní technologie tohoto systému, neobsahuje žádné detaily, kdy se dá očekávat komerční využití a nasazení v produktech.Komentáře