Sony ukončí výrobu mechanik DVD a Blu-ray

Japonský výrobce chce zavřít svou dceřinou společnost Optiarc, která má po celém světě asi 420 zaměstnanců, již začátkem příštího roku.

Sony ukončí výrobu mechanik DVD a Blu-ray


Kdysi důležitá součást technologického kolosu doplatila na vysokou popularitu chytrých telefonů, tabletů a netbooků. Dceřiná společnost Sony Optiarc, která vyrábí a dodává mechaniky DVD a Blu-ray tvůrcům notebooků a stolních počítačů, svůj provoz ukončí již v prosinci a formálně bude rozpuštěna v březnu 2012. Jejích 420 zaměstnanců, z nichž asi 300 pracovalo přímo v továrnách, bude přeřazeno na jinou práci nebo jim bude nabídnut předčasný odchod do důchodu.

„Zařízení bez mechanik, jako jsou právě smartphony nebo tablety, se stávají stále populárnějšími. Prostor pro obchodování s optickými mechanikami pro PC se proto zmenšuje,“ řekl mluvčí Sony Džin Tomihari. Problém vidí také v tom, že výrobu optických jednotek dnes zvládne v podstatě každý.

Bylo to právě Sony, které nakonec prosadilo používání formátu Blu-ray namísto všudypřítomného DVD pro multimédia ve vysokém rozlišení. Blu-ray tak zvítězil nad konkurenčním formátem HD DVD prosazovaným Toshibou. Mechaniky od Sony zpočátku patřily mezi nejmodernější jednotky na trhu, jako třeba v roce 2006, kdy společnost uvedla svou první přepisovatelnou mechaniku Blu-ray pro počítače.

„Sony bylo lídrem na trhu technologií DVD a Blu-ray. Ještě nedávno si mohlo dovolit nasadit vysoké marže, nyní však ceny mechanik DVD prudce klesají,“ vysvětluje analytik agentury Gartner Hirojuki Šimizu.

Společnost se chce více soustředit na svou hudební a filmovou webovou platformu, kterou provozuje pod značkou Sony Entertainment Network. Sony doufá, že se mu podaří vytvořit ekosystém, který by propojil nespočet jeho zařízení a který by přitom profitoval ze skvělého postavení společnosti v oblasti hudební a filmové zábavy.

Sony v loňském roce utrpělo rekordní ztráty a momentálně se nachází ve fázi široké restrukturalizace. Ta má do konce března příštího roku zajistit, že z firmy odejde až 10 tisíc zaměstnanců. Zvýšit se má také závislost společnosti na dodávkách klíčových komponent od třetích stran, což se již děje například u panelů pro televizory s plochou obrazovkou.

Úvodní foto: © Lusoimages - Fotolia.com


Komentáře