Technologie Braidwood od Intelu „zabijákem“ SSD?

Lidé očekávající, že popularita solid state disků (SSD) půjde v příštím roce nahoru, se možná nedočkají. Vyplývá to alespoň z nové analýzy agentury Objective Analysis, podle které má příchod nové technologie Braidwood posílit spíše prodej klasických pevných disků.


Agentura Objective Analysis, specializující se na oblast IT, ve své zprávě uvádí, že uvedení nové technologie od Intelu, kódově pojmenované jako Braidwood, pravděpodobně povede v příštím roce ke snížení poptávky po SSD.

Intel svojí novou technologii představil letos v červnu na tchajwanském veletrhu Computex. Braidwood je cachovací technologie řešená formou modulu připojeného k základní desce počítače, která dokáže zvýšit celkový výkon při diskových operacích. Jde v podstatě o další generaci cachovací technologie Robson od Intelu. Stejně jako Robson, i Braidwood urychluje pohyb nejčastěji používaných dat v počítači jejich ukládáním na flash paměť NAND, čímž zároveň zrychluje i jejich spouštění. Pracovat bude s čipsety řady 5x od Intelu a s řadou mikroprocesorů s kódovým označením Clarkdale.

Podle Objective má Braidwood potenciál stát se silným hráčem na trhu. Jak ve své zprávě uvádí Jim Handy, analytik u Objective Analysis, přechod na tuto technologii posílí tržní postavení paměťových čipů NAND, zároveň však oslabí prodeje samotných SSD. Braidwood totiž může být sice spárován jak s SSD, tak i HDD, ovšem kvůli úspoře nákladů spotřebitelé spíše sáhnou po kombinaci s pevným diskem. Stejně tak se stane problémem pro ty tvůrce čipů NAND, kteří nejsou připraveni výrobu ONFi (otevřených NAND flash rozhraní).

SSD disky již léta bojují o nahrazení klasických pevných disků (HDD), oproti kterým nabízejí rychlejší přenos dat, energetickou úspornost a také delší životnost. Přesto však pevné disky zatím zůstávají nejrozšířenějším úložištěm dat, také proto, že oproti SSD se mohou pochlubit nižší cenou a především pak mnohem větší kapacitou.Komentáře