Technologie Hitachi uchová data na 100 milionů let

Společnost vyvinula paměťové médium z materiálu, který se vyznačuje vysokou odolností vůči teplu a vodě. Data na skleněné destičce lze prý zachovat po dobu až několika stovek miliónů let.

Technologie Hitachi uchová data na 100 milionů let


Skleněné datové médiumHlavní výzkumná laboratoř společnosti Hitachi přišla na způsob, jak do silného křemenného skla dostat digitální strukturu s větší hustotou dat než u kompaktních disků a potom z ní informace přečíst pomocí optického mikroskopu. Data jsou do skla vyleptána ve čtyřech různých vrstvách pomocí různých poloh laserového ohniska.

„Spíše než na jednotlivce se chceme zpočátku s novou technologií zaměřit na organizace, které poptávají prostor pro uložení velkého množství důležitých dat,“ řekla mluvčí laboratoře Tomiko Kinošitaová. Nové paměťové médium je prý vhodné především k ukládání historicky významných dat, jako jsou kulturní artefakty a veřejné dokumenty.

Kinošitaová dále uvedla, že na komerční využití bude technologie připravena nejdříve za tři roky. Do té doby by prý bylo možné zavést praxi, že zákazníci budou svá data posílat k zakódování přímo do Hitachi.

Společnosti se na nové médium podařilo uložit 40 MB na jeden čtvereční palec. Kompaktní disky přitom na stejné ploše zvládnou uložit maximálně 35 MB dat. Výrobce také zkoumal odolnost a trvanlivost použitého skleněného materiálu a tvrdí, že data budou použitelná i za několik stovek miliónů let. Své tvrzení opírá mimo jiné o fakt, že křemenné sklo bylo po dobu dvou hodin vystaveno teplotě až 2 tisíc stupňů Celsia, a data zůstala neporušená.

Hitachi si s myšlenkou ukládání dat do skleněného materiálu pohrávalo již od roku 2009, dlouho si však nedokázalo poradit se čtením a zápisem dat. Nyní k ukládání bitů používá drobnou bodovou strukturu a nedávno prý přišla na způsob, jak do skla vyleptat až 100 bodů zároveň, což výrazně snížilo dobu zápisu dat.

Úvodní foto: © V. Yakobchuk - Fotolia.com


Komentáře