Technologie Microsoftu rozpozná nevyužité bezdrátové spektrum

Výzkumníci Microsoftu vytvořili systém pro rozpoznávání nevyužívaných licencovaných rádiových frekvencí. To se může hodit kvůli rostoucí poptávce po bezdrátových aplikacích.


Architektura SpecNet dokáže rozpoznat a zmapovat tzv. bílá místa, na kterých není využíváno bezdrátové spektrum. To by mělo vyřešit problém, s kterým se musí potýkat mnoho uživatelů bezdrátových zařízení. Velká část rádiového spektra je totiž licencována a držitelé těchto licencí disponují veškerými právy k těmto pásmům, ať už je zrovna používají nebo ne. Tento očividně neefektivní způsob používání omezených zdrojů by se mohl změnit, pokud by bylo oblasti s nevyužívanými frekvencemi možné rozpoznat a zpřístupnit je ostatním.

Příležitostnému přístupu k spektru se zkrátka nevyhneme. Především proto, že popularita bezdrátových aplikací trvale roste. „Nevyužívaná pásma by mohla být detekována pomocí sítě analyzátorů spektra řízených lokálními servery, na které by ještě dohlížel hlavní server,“ tvrdí výzkumný tým Microsoftu, který stojí za projektem SpecNet. Pokud tedy bude uživatel vyžadovat určitou šířku pásma, obrátí se na SpecNet a ten zjistí, zda je frekvence k dispozici.

Významnou překážkou takového řešení jsou ale velké náklady. Ceny analyzátorů spektra se totiž pohybují v rozmezí 10 až 40 tisíc dolarů. Výzkumníci proto spíše očekávají, že by se na projektu velkou měrou podíleli dobrovolníci. Dalším problémem je skutečnost, že používání bílých míst je zatím oficiálně schváleno pouze v USA. Žádná jiná země k tomu svůj souhlas nedala.Komentáře