Technologie NFC obsahuje závažné bezpečnostní chyby

Bezpečnostní experti nalezli v mobilní platební technologii Near Field Communication (NFC) několik závažných chyb, díky kterým by útočníci mohli získat data z telefonů nic netušících uživatelů.

Technologie NFC obsahuje závažné bezpečnostní chyby


Technologie NFC, kterou podporuje řada nových smartphonů, umožňuje lidem platit za zboží a služby pomocí mobilního zařízení pouhým přiložením k platebnímu terminálu (podobně jako třeba při placení bezkontaktní kartou).

Bezpečnostní experti však nyní na soutěži Mobile Pwn2Own, již v Tokiu uspořádala americká společnost Hewlett-Packard, ukázali v NFC závažné chyby, jejichž chybou by se potenciální útočníci mohli jednoduše dostat k datům uloženým na mobilních zařízeních.

Na Mobile Pwn2Own se experti a hackeři z celého světa pokoušeli o prolomení bezpečnostních systémů u různých mobilních telefonů, mezi něž patřily například iPhone 5S, BlackBerry Z30, Amazon Fire Phone či Google Nexus 7.

Účastníci soutěže, kterým se podařilo pomocí nalezených chyb získat přístup k datům na těchto zařízeních, si mezi sebe nakonec rozdělili 425 tisíc dolarů (v přepočtu devět milionů korun). Pravidlo bylo pouze jediné: podniknout do třiceti minut úspěšný útok s využitím dříve neznámé bezpečnostní díry.

V první den soutěže se pěti týmům podařilo ovládnout pět různých zařízení. Tři týmy zneužily díru v NFC, díky níž hackeři získali přímý přístup k datům uloženým na telefonech. Další dva útoky byly provedeny skrze mobilní webové prohlížeče. Útočníci dokázali ovládnout Apple iPhone 5S, Samsung Galady 5, LG Nexus 5 i Amazon Fire Phone.

Podrobné informace o zneužitých chybách byly předány tvůrcům příslušných technologií. Následně hackeři data zpřístupní i veřejnosti.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře