Technologie pokročilého formátování přináší zvýšení kapacity HDD

Tato technologie, kterou představila u svých produktů firma Western Digital, má za cíl zlepšit opravu chyb na disku a navíc umožní zvětšit původní úložnou kapacitu až o 11 %.


Konkrétně se prostor na disku při využití pokročilého formátování (Advanced Format) zvýší o 7 – 11 %, což může znamenat u největších modelů až stovky gigabajtů. Tato technologie má doplnit snahu o stále hustší zápis na fyzický povrch pro získání větší kapacity.

Pokročilé formátování podle informací WD odebírá tzv. Sync/DAM bloky, které se používají k adresaci dat, dále redukuje mezery mezi sektory i samostatné bloky informací pro opravu chyb (ECC), které jsou nahrazeny jedním delším ECC kódem a data jsou konsolidována na disku do větších celků. Tím se zvyšuje integrita dat a podle výrobce jsou díky delšímu ECC zlepšeny i opravy chyb zhruba o 50 % oproti tradičním způsobům formátu.

Technologie pokročilého formátování je v současnosti dostupná i řady disků Caviar Green, které jsou k dispozici do kapacity 2 TB, nicméně v budoucnu mají být s touto technologií dostupné i další řady a také jiní výrobci pevných disků ji hodlají využít pro zvětšení kapacity svých produktů.

Disky s pokročilým formátováním jsou designované pro práci pod Windows Vista, Windows 7 a Mac OS X. Nejsou ovšem primárně optimalizované pro Windows XP či starší operační systémy. Pro tyto uživatele však společnost Western Digital připravila speciální software (k dispozici zde), který po instalaci systému vytvoří asi za 20 minut příslušné oddíly a zajistí, že disk bude pracovat tak, jak má.Komentáře