Technologie TransferJet: Konkurence pro Bluetooth?

První zařízení obsahující technologii TransferJet, která nabízí přenos dat na krátkou vzdálenost, přijdou na trh již v únoru a to od společnosti Sony.


Technologie vyvinutá firmou Sony využívá nízkoenergetický ultra širokopásmový signál k přenosu dat rychlostí až 375 megabitů za sekundu na vzdálenost okolo tří centimetrů a je vytvořena jako náhrada kabelů, které jsou normálně potřeba k propojení zařízení. Stan Glasgow, prezident společnosti Sony, předvedl tuto technologii během veletrhu CES, kdy přenesl několik obrázků mezi dvěma fotoaparáty během několika sekund.

Technologie TransferJet je zaměřena na jednodušší přenos dat mezi dvěma zařízeními než nabízejí existující technologie, například Bluetooth. Jelikož funguje jen na vzdálenost několika centimetrů, nebude obsahovat moc bezpečnostních a identifikačních nastavení jako jsou v jiných systémech. Uživatelé budou stále muset spustit přenos pomocí svého zařízení, ale nebudou muset už nic dalšího nastavovat, aby se data přenesla.

Společnost Sony dále dodala, že uživatelé budou potřebovat TransferJet Memory Stick karty, aby mohli využívat tuto technologii. Detaily těchto karet a ceny nebyly prozrazeny. Tato technologie by se mohla začít objevovat v produktech firmy Sony v průběhu roku 2010, Vaio F-series budou první notebooky vybavené TransferJet.

Technologie byla poprvé představena na CESu v roce 2008 a od té doby získala podporu od většiny velkých firem, například šlo o Samsung, Toshibu, Kodak, Canon, Nikon, Panasonic, Sharp, Olympus, Pioneer a Sony Ericsson.

Ovšem pouze jedna další společnost, Toshiba, představila konkrétní prototyp přístroje s technologií TransferJet. Ten byl k vidění na loňském CESu, kde byla tato technologie použita pro přenos obrázků mezi PDA a laptopem a televizí.Komentáře