Tisk přes web má přinést revoluci do tiskových služeb

Chystané tiskárny společnosti HP mají umožnit uživatelům tisknout na dálku například z mobilů nebo jiných bezdrátových zařízení bez nutnosti používat klasická PC. Také Google má v této oblasti velké plány.


Od příštího roku má být údajně vytištěno více stránek z webu než z tradičních desktopových aplikací pro práci s textem a v návaznosti na to HP rozhodlo podle Vyomeshe Joshiho, vedoucího divize IPG (Imaging and Printing Group) společnosti HP, vyvinout tzv. web-friendly tiskové služby. Nové inkoustové a laserové tiskárny od firmy Hewlett-Packard budou disponovat funkcí nazývanou ePrint, která umožní tisk na dálku z nejrůznějších (zejm. mobilních) přístrojů. Tato funkce navíc má být dostupná již v základní výbavě a nepůjde tak o příplatkovou záležitost.

Každá tiskárna s podporou funkce ePrint bude mít vlastní e-mailovou adresu a pokud někdo bude chtít vytisknout na ní dokument, odešle jej přes internet do datového centra HP, kde bude upraven do správného formátu a následně zaslán na odpovídající tiskárnu. Celý proces by měl trvat zhruba 25 sekund.

Výhodou mát být skutečnost, že k této činnosti nejsou potřeba nejen klasické počítače, ale ani žádné speciální ovladače, tvrdí Joshi. Podporovány budou přístroje od Applu, jako je iPad a iPhone a také smartphony postavené na platformách Palm, Android a Microsoft. Vzhledem k tomu, že iPad nativně tisk nepodporuje, má být pro jeho uživatele tato funkcionalita obzvlášť cenná.

Uživatel bude moci také například někde naskenovat dokumenty, odeslat je do webového kancelářského balíčku typu Google Docs a odtud je pak může vytisknout na jakékoliv tiskárně s podporou ePrintu. Tiskárny budou také podporovat aplikace třetích stran a o tisk z cloudu se v poslední době intenzivně zajímá například Google, který chce ve třetím čtvrtletí uvést svoji vlastní službu Cloud Print. Dostupnost těchto služeb bude pro Google obzvlášť důležitá v souvislosti s uvedením Chrome OS ke konci letošního roku, který bude na cloudových webových službách vyloženě závislý.Komentáře