Tobbi: Ovládání počítače očima je na dosah

Společnost Tobii plánuje od příštího týdne prodávat vývojářská sada pro ovládání PC pomocí pohybu očí.

Tobbi: Ovládání počítače očima je na dosah


Švédská společnost Tobii brzy začne prodávat zařízení, které umožňuje uživatelům ovládat svůj stolní počítač pomocí očí. Nese označení REX a připojuje se k monitoru. Podle autorů jde o první takové zařízení na trhu pro běžné uživatele.

Demonstrováno bude příští týden na výstavě spotřební elektroniky CES, kdy také začne prodej vývojářské verze. Na širší veřejnost by mělo dojít v druhé polovině toho roku.

Na výstavě CES budou demonstrovány některé základní funkce technologie, včetně možnosti ovládání navigace, přibližování či listování pomocí pohybů očí. REX k tomu využívá dvou speciálních zabudovaných optických senzorů.

Firma Tobii vysvětluje: „Oči jsou perfektní pro přemísťování kurzoru, protože to je něco, co vlastně neustále přirozeně děláme. Podíváte se na něco, na co chcete klepnout nebo co chcete zvětšit, a potom musíte na dotyčné místo přesunout pomocí ruky kurzor, ať už prostřednictvím myši, touchpadu nebo dotykové obrazovky. Sledováním pohybu očí lze tento krok vynechat.“

Pro koncové zákazníky bude nejdříve k dispozici omezená série 5000 jednotek Tobii REX a o pořadí rozhodne včasná registrace na firemním webu. Tobii hodlá vstoupit na koncový trh opatrně a v malém a nejprve ukázat, že trh pro podobná zařízení existuje. Koncový produkt prozatím pracuje pouze s Windows 8 a jeho cena nebyla dosud stanovena.

„Chceme budovat větší komunitu vývojářů, kteří budou moci vytvářet aplikace, do nichž bude ovládání očima již integrováno. Tak budeme moci zákazníkům v druhé polovině roku nabídnout produkt již s bohatou aplikační základnou.“

Tobii REX Developer Edition bude stát 995 dolarů a mimo vlastní periférie bude obsahovat i SDK (software development kit) a další materiály, které by měly vývojářům napomoci v oblasti, která pro většinu z nich bude zcela nová. Podle Sáry Hyléenové, marketingové ředitelky firmy Tobii, dělají návrháři často chybu a snaží se implementovat ovládání očima pro všechny prvky uživatelského rozhraní. Ale pro většinu uživatelů, kteří měli dosud přístup k podobným technologiím, se neefektivnější ukázala kombinace s tradičními metodami ovládání, jakou jsou například touchpady.

Tobii předpovídá, že tato technologie bude integrována do monitorů a přenosných počítačů od roku 2014 nebo 2015, následovat budou podobně vybavené tablety. Není těžké si představit svět, ve kterém budeme používat zařízení jako je Tobii REX, zkombinované s Kinectem od Microsoftu a Siri firmy Apple, jako zcela bezkontaktní ovládání pro naši elektroniku.

Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com


Komentáře