Toshiba přichází s univerzální nabíječkou využívající palivové články

Po letech prototypů a slibů, že tato technologie je za rohem, společnost Toshiba konečně jako první velký výrobce spotřební elektroniky přichází se zařízením Dynario využívajícím technologii palivových článků (direct methanol fuel cell, DMFC).


Dynario je nabíječka, která dokáže dobít baterie v zařízeních jako je například mobilní telefon nebo digitální kamera přes USB. V prodeji je od čtvrtka prostřednictvím online obchod firmy Toshiba. Nabídka je omezena 3000 tisíci kusů při ceně 29 800 Jenů (328 dolarů). Znovunaplnění láhve 50 mililitry methanolu bude stát 3 150 Jenů, ačkoliv společnost Toshiba přidá ke každé koupi v příštím měsíci pět láhví.

DMFC zařízení produkuje elektřinu z reakce mezi methanolem, vodou a vzduchem. Jediným vedlejším produktem je malé množství vodní páry a oxid uhličitý. Díky tomu bývá DMFC technologie brána jako ekologičtější zdroj energie než klasické baterie. Výhodou je i možnost opětovného naplnění zásobníku methanolem za několik sekund a díky tomu může opět toto zařízení produkovat elektrickou energii.

Nabíječka má zhruba stejnou šířku a tloušťku jako mobilní telefon, ačkoliv je se svými 15 centimetry o trochu delší než většina mobilů. Jeden 50 mililitrový zásobník dokáže nabít baterii mobilního telefonu dvakrát.

Tím pádem jde ale o drahé nabíjení, nicméně se dá předpokládat snížení ceny, až se tato technologie stane běžnou a bude větší nabídka.

Pro společnost Toshiba znamená vydání tohoto zařízení ukončení šest let trvajícího vývojového programu. První prototyp DMFC nabíječky byl představen na veletrhu Ceatec Electronics v Japonsku v roce 2003 a u této příležitosti firma Toshiba slibovala nasazení do prodeje v roce 2005. Ostatní společnosti následovaly se svými prototypy a předpovídaly zhruba stejné datum vydání, ale do současnosti se nikomu nepodařilo nasadit zařízení na trh.

Během let slibování a vývoje společnost Toshiba představila několik prototypů zařízení s DMFC napájením, například přehrávač médií nebo laptop. Datum uvedení na trh bylo vždy "příští rok". Loni firma Toshiba slíbila první produkt v roce 2009.

Po vydání této nabíječky je dalším krokem pro tuto společnost přístroj, který bude přímo pracovat na zabudované methanolové palivové články. Ze začátku tohoto měsíce byl na výstavě Ceatec 2009 představen mobilní telefon s technologií DMFC, ale společnosti Toshiba ani japonský operátor KDDI, který tento telefon prezentoval, neuvedly žádné konkrétní datum možného vydání.Komentáře