USB 3.0 je zde. Co přináší nového?

Rozšíření nových paměťových médií, které se připojují k PC přes USB rozhraní, s sebou přineslo požadavek po rychlosti. Odpovědí na něj má být nové superrychlé USB 3.0.


Na veletrhu CES bylo konkrétně představeno již 17 prvních zařízení certifikovaných pro podporu USB 3.0, ale řada dalších bez certifikace je již na cestě.

Příjemnou vlastností USB 3.0 je zpětná kompatibilita s verzí 2.0, takže existující zařízení pro USB budou fungovat i s novými deskami s USB 3.0, jen s nimi dosáhnete samozřejmě rychlosti typické pro USB 2.0. Díky nové práci s přenášenými daty jen v okamžicích, kdy jsou skutečně potřeba a při nevyužití je možné přepínat zařízení do stavu snížené spotřeby, dosahují energetické nároky USB 3.0 zhruba třetiny nároků staršího standardu. Významný je také nárůst rychlosti, který má být teoreticky až desetinásobný oproti USB 2.0, kde byl maximální limit 480 Mbit/s. USB 3.0 by se mělo poradit až s rychlostmi kolem 5 Gbit/s, nicméně jedná se spíše o laboratorní hodnoty, které navíc budou omezeny reálnými rychlostmi zápisu a čtení zařízení, která budou tímto způsobem připojena. Zlepšení oproti USB 2.0 tak bude zřetelné např. u SSD disků nebo pevných disků v RAIDu, naopak u jednoho HDD připojeného samostatně k počítači pravděpodobně již žádné další zrychlení nelze očekávat.

Jeden z prvních produktů určený pro USB 3.0, MyBook 3.0 od společnosti Western Digital, tak přinesl výsledky srovnatelné např. s rozhraním eSATA, ale výhodou je, že USB 3.0 je port obsahující napětí, takže není nutné používat externí napájení disku. Na CESu představovali svoje disky pro USB 3.0 další významní výrobci jako Seagate, LaCie, Rocstor či Iomega a k vidění byly i první solid state disky připojitelné přes toto rozhraní.

Co se týká loga USB 3.0, produkty jsou testovány speciálními laboratořemi a jeho přítomnost na produktu zaručuje, že zařízení splňuje specifikace USB 3.0, i když je možná nevyužije na plno. Nicméně řada firem pravděpodobně začne v brzké době nabízet produkty bez této oficiální certifikace a první z nich jsou již na trhu. Nicméně jejich rozšíření bude ještě nějakou dobu trvat, neboť podle analýz společnosti In-Stat Research bude teprve v roce 2013 na trhu více než čtvrtina produktů s podporou USB 3.0.

Společnosti HP a Fujitsu také oznámily podporu USB 3.0 na svých noteboocích, naopak např. společnost MSI s jeho podporou pravděpodobně nepočítá dříve, než ve třetím čtvrtletí 2010, neboť chce nejprve udělat důkladné testy USB 3.0 čipsetů. Dříve nebo později se ovšem stane USB 3.0 standardem, neboť není důvod, proč by starší verzi nemělo plně nahradit (na rozdíl od situace v oblasti optických médií, kde Blu-ray pravděpodobně nikdy nevytlačí již zdomácnělé DVD).Komentáře