V ultraboocích se příští rok objeví forcepady

Výzkumníci na konferenci User Interface Software Technology (UIST) představili funkční projekty demonstrující schopnosti dotykově citlivých touchpadů, které dostaly označení forcepad.

V ultraboocích se příští rok objeví forcepady


Společnost Synaptics nabídla svůj forcepad více než dvěma desítkám akademických výzkumných skupin, které měly přijít s konkrétními příklady jeho využití. Forcepad je novou verzí klasického touchpadu, která však kromě dotykových gest rozpozná také tlakové příkazy, čímž otevírá nové možnosti například pro ovládání přístrojů.

Jedním z nejzajímavějších projektů je Forcepose, který řeší složitou orientaci při velkém množství otevřených oken. „Normálně byste museli všechna okna postupně minimalizovat nebo přesunout jinam, díky nám si však vystačíte s jediným stiskem,“ vysvětluje Christian Corsten, výzkumník z RWTH Cáchy. Jak technologie funguje v praxi, se můžete podívat prostřednictvím videa (anglicky).

Corsten zdůrazňuje, že se projekt liší od funkce Exposé (nyní Mission Control) používané v operačním systému Apple OS X.

Další projekt míří do zcela jiné oblasti – loutkaření. Loutky v něm ale nejsou ovládány loutkářem, nýbrž pomocí forcepadu. Loutka visí na provázcích připojených ke skupině koleček a servomotorků. Jak celá věc pracuje, se opět můžete podívat na YouTube (anglicky).

S klasickým touchpadem nebo dotykovou obrazovkou by podle autorů nebylo možné projekt realizovat. „Nenabízejí totiž informace o tlaku, takže když se dotknete obrazovky, zařízení ví pouze kde, ale ne s jakou intenzitou,” vysvětlil Paymahn Moghadasian z Manitobské univerzity.

Podle Synaptics je forcepad možné používat až pomocí pěti prstů zároveň. Technologie pracuje s rozlišením na 15 gramů a její funkcionalita je zaručena až do 1 kilogramu. O forcepad prý mají zájem výrobci ultrabooků, ovšem společnost zatím nechce prozradit jména konkrétních partnerů. Na UIST byl k vidění například ultrabook od Lenovo, do kterého byl forcepad přímo integrován. Ostatní prototypy měly ovladač připojený přes rozhraní USB.

Úvodní foto: © Nick Barber - IDG


Komentáře