Vědci vyvinuli prototyp baterie ve spreji

Výzkumníkům z houstonské Riceovy univerzity se podařil převratný objev, který může mít obrovský dopad na podobu přenosných zařízení.

Vědci vyvinuli prototyp baterie ve spreji


„Naše baterie má podobné elektrické vlastnosti jako lithium-iontové akumulátory používané v drtivé většině mobilních zařízení. Zásadní rozdíl je v tom, že ji lze aplikovat téměř na jakýkoliv povrch pouze prostřednictvím běžného spreje,: řekl Neelam Singh, postgraduální student na Riceově univerzitě, který stojí v čele výzkumného týmu pracujícího na nové technologii již déle než jeden rok.

Současné lithium-iontové baterie mají jednu společnou věc, a tou je skutečnost, že jde o neohebný objekt s elektrodami na jednom konci. Vzhledem k tomu, že se jejich tvar nedá jednoduše měnit, omezují baterie výrazně možnosti designérů při navrhování nových zařízení. To je problém hlavně u menších přístrojů se zakřivenými plochami. Prototyp nové baterie je proto pro designéry velkým příslibem.

„V současné době jsou možnosti baterií velmi omezené, náš prototyp si však vystačí s prostorem, který je k dispozici,“ řekl Singh. Proces nastříkání baterie do určeného prostoru probíhá v pěti fázích: Jako první přicházejí na řadu dva proudové kolektory svírající katodu, poté polymerový separátor a nakonec anoda.

Velkým problémem při vývoji prototypu byla podle Singha optimalizace jednotlivých komponent ve formě nátěru. První verze baterie totiž byly velmi citlivé na vlhkost a nátěr se loupal. Obojí se však nakonec vyřešilo přidáním polymeru a tepelným zpracováním. Výsledkem je baterie, kterou lze nasprejovat na plasty, kovy či keramiku.

Tým se nyní soustředí na patentové záležitosti a zároveň dále pracuje na zdokonalování prototypu. „V současné podobě jde opravdu jen o koncept natíratelné baterie. Použili jsme materiály, které odpovídají těm používaným v lithium-iontových bateriích, ale vzhledem k možnosti domácího nasazení uvažujeme také o bezpečnějších alternativách,“ řekl Singh.

Singhův tým doufá, že jejich prototyp upoutá pozornost výrobců spotřební elektroniky, pro které by jeho uvedení do výroby nebyl žádný problém. „Rozprašovací technologie je už naprosto běžná. Na průmyslové úrovni by proto uvedení baterie mohlo být velmi rychlé,“ věří Singh.

Úvodní foto: © yellowj - Fotolia.com


Komentáře